Relacje z imprez

,, Pasowanie na Przedszkolaka” w grupie Krasnali.

W czwartek 07 listopada odbyło się w naszym przedszkolu ,,Pasowanie na Przedszkolaka”.   Dla naszych najmłodszych wychowanków, którzy we wrześniu pierwszy raz przekroczyli  próg przedszkola  to pierwsza wyjątkowa i bardzo ważna uroczystość.  Dzieci zaprezentowały się w programie artystycznym  recytując, tańcząc, grając na instrumentach i śpiewając piosenki. Po prezentacji dzieci złożyły przed panią Dyrektor  i zgromadzonymi gośćmi  uroczyste przeczenie po którym nastąpiło  pasowanie . Po dokonaniu pasowania wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez mamy naszych wychowanków- za co bardzo dziękujemy.  Z całą pewnością ten dzień był ogromnym przeżyciem zarówno dla dzieci jak i ich  rodziców.

 

Święto Dyni !!!

W u ubiegłym tygodniu u Leśnych Ludków organizowaliśmy Dzień Dyni.
Przedszkolacy wraz z rodzicami uczestniczyli we wspólnych zabawach,
konkursach i tańcach.
Podczas spotkania rodzice i dzieci wykazali się wspaniałymi zdolnościami
plastycznymi, tworząc dyniowe „słodziaki”.
Nasze spotkanie zakończyło się degustacją kremu dyniowego i ciasta z dynią. Myślimy ,że w domu chętnie skorzystają Państwo z naszego przepisu.

CIASTO Z DYNI

 • KRUSZONKA
 • Płatki owsiane – 1 szklanka
 • Orzechy – garść – posiekać
 • 1 łyżeczka cukru
 • 1 łyżka masła
 • CIASTO
 • Utrzeć dynię – 2 szklanki
 • 4 jajka
 • Niepełna szklanka cukru
 • 2 szklanki mąki pszennej
 • 1 szklanka oleju
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
 • 3 łyżeczki cynamonu
 • 1 łyżeczka imbiru.
 • Obrać jabłka pokroić i posypać cynamonem. Jajka ubijać z cukrem, dodać olej, mąkę zmieszaną z sodą i dynię. Ciasto wylać na wyłożoną papierem blaszkę. Na wierzchu poukładać jabłka i rozsypać kruszonkę.Piec w piekarniku nagrzanym do 180° ok. 40´. SMACZNEGO!!!                                                                             

Gry planszowe w Koszałkach -Opałkach !

Co czwartek Koszałki Opałki grają z wielkim zapałem w gry planszowe, które wywołują sporo emocji. Jest radość z wygranej, ale też porażka z przegranej. Dzieci uczą się zasad fair play, pracy w grupie i najważniejszej zasady, że liczy się dobra zabawa. Ćwiczą spostrzegawczość, pamięć i koncentrację.  Dzięki grom  planszowym kształtują swoją odporność i dojrzałość emocjonalną, co ułatwi im znoszenie porażek na późniejszym etapie edukacyjnym.                            Graliśmy już w gry tj. Grzybobranie, 5 sekund, Potwory do szafy, Domino, Memory, Bingo, Lista zakupów, Kucharz, Chińczyk, Drzewo z jabłkami, Miesiące i pory roku, Dobble, Plaster miodu, Gorący ziemniak, Wyścig, Rajd samochodowy i wiele innych.  Z czasem będziemy sami konstruować gry.   Zatem zachęcam do przynoszenia gier w czwartki !

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki .

W tygodniu o zdrowiu dzieci z grupy Koszałki -Opałki samodzielnie  przygotowywały sałatki warzywne. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników.Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia, a niektórzy ucierania. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatki warzywne, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji.Podczas ich robienia  przedszkolaki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce, ale również warzywa należy myć przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem. Przy okazji uczyły się czytać przepisy, współpracowały w małych grupach aby osiągnąć wspólny cel  – sałatki jarzynowej.Wszyscy czekali na degustację i głosowanie, która sałatka wyszła najsmaczniejsza. Dzieci zjadły z wielkim apetytem wszystkie sałatki.

Goście w naszym Przedszkolu!!!

W grupie „Leśnych Ludków” w dniu 16.10.2019r.  gościły dzieci ze Szkoły Specjalnej 1 Janusza Korczaka w Mosinie. Przedszkolaki powitały gości ulubionym tańcem z pomponami a następnie dzieliły się wiedzą na temat jesieni – jej oznak oraz darów , dzięki którym możemy zdrowo się odżywiać. Podczas zabawy ruchowej wybraliśmy się z gośćmi na spacer do sadu i ogrodu  i w rytmie wesołej muzyki zebraliśmy owoce oraz warzywa.  Chętne osoby miały możliwość za pomocą zmysłu dotyku i węchu rozpoznać jakie warzywo, czy owoc trzymają w rękach. Po wspólnych zabawach wzięliśmy się wszyscy do pracy i przygotowaliśmy sok marchewkowo-jabłkowy a także sałatkę owocową. Na zakończenie naszego spotkania zasiedliśmy do wspólnego poczęstunku. Wszystko było nie tylko pyszne ale i zdrowe!!!  Dziękujemy uczniom Szkoły Janusza Korczaka za wspólną zabawę i   pracę!

Goście w przedszkolu.

 

Przedszkole to  drugi  dom.

Dzieci w przedszkolu spędzają bardzo dużo czasu.  Wszyscy pracownicy naszego przedszkola w tym czasie starają się dbać o ich zdrowie, bezpieczeństwo, o ich dobre samopoczucie i sprawiać, żeby czuli się tu tak dobrze jak w domu. Przedszkolacy i ich Rodzice  o tym wiedzą  i są wdzięczni.  W Dniu Edukacji Narodowej dzieci okazują to poprzez wiersze, piosenki, tańce, kwiaty i laurki. Dyrekcja i  Pracownicy Przedszkola „Wesołe skrzaty”  serdecznie dziękują Dzieciom i Rodzicom za piękne życzenia , wskazujące na docenianie ich pracy. Dziękujemy!!!

Dzień Edukacji Narodowej

” Kot w butach”.

Wszystkie dzieci lubią bajki i chętnie poznają je w różnych formach. 10 pażdziernika gościliśmy teatr „Blaszany bębenek” , dzięki któremu  przedszkolacy mieli okazję obejrzeć  przedstawienie „Kot w butach” w wykonaniu aktorów. Historia sprytnego kota została opowiedziana w sposób humorystyczny i dowcipny. Dzieciom spektakl  bardzo się podobał, co widać na załączonych zdjęciach.

Przedstawienie teatralne.

Wycieczka do Bramy Poznania.

Tak blisko nas często znajdują się bardzo ciekawe miejsca, a my szukamy ich bardzo daleko. Takim miejscem jest jedyna wyspa na Warcie- Ostrów Tumski, gdzie wybrały się na wycieczkę dwie, najstarsze grupy przedszkolaków. Obydwie grupy poznały  zabytki znajdujące się na wyspie przede wszystkim Bazylikę Archikatedralną  św. Pawła i Piotra, którą mogły obserwować przez lornetki, przebywając na szklanej kładce nad rzeką Cybiną. Widziały też ślady po pierwszej bramie Poznania, dowiadując się jednocześnie dlaczego warto dbać o zabytki. Koszałki – Opałki  miały  ponadto okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii Poznania, ale także o początkach państwa polskiego. Poznały historię króla Kazimierza Odnowiciela.  Starszacy w kilku etapach pracy plastycznej wykonali  plakaty, ukazujące Ostrów Tumski, świetnie się przy tym bawiąc. Dzieci miały także  możliwość zwiedzenia Katedry oraz prowadzącego do niej  mostu Jordana,  zwanego też mostem miłości , ze względu na  wiszące tam kłódki . 9 pażdziernika był dniem pełnym wrażeń.

Dzień chłopaka.

30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” panie razem z dziewczynkami przygotowały różne niespodzianki i zabawy przy dziecięcych przebojach. Były także drobne upominki, słodkości i oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.

Święto plonów.

26 września o godzinie 16:00 rozpoczęło się „Święto plonów” u „Wesołych skrzatów”.  Pomimo obaw pogoda dopisała wspaniale i cała impreza mogła odbyć się na placu zabaw. Było to bardzo ważne, ponieważ gościliśmy w tym dniu całe rodziny przedszkolaków. W programie uroczystości były między innymi: przemarsz dzieci z darami jesiennymi; zabawy integracyjne i tańce np. „Zasiali górale” czy „Poszło dziewczę”; przedstawienie teatralne o historii przybycia ziemniaka do Polski; historyjka obrazkowa „Od ziarenka do bochenka”  czy zagadki dotyczące warzyw i owoców.  Nie mniej ważna była możliwość obejrzenia przez dorosłych nowego placu zabaw. Wszyscy tak dobrze się bawili, że wkrótce bardzo zgłodnieli. Potem dzięki przygotowanym przez rodziców różnorodnych, przepysznych potraw, których liczba przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, odbyła się wspaniała uczta dla ciała. Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie festynu. Mamy nadzieję, że cała wspólnota przedszkolna w tym dniu miło spędziła czas.

Spotkanie  z policjantem.

We wtorek 24 września gościliśmy w naszym przedszkolu Pana Policjanta i zabawnego sierżanta Pyrka. Dzieci wzięły udział w pogadance na temat bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym, utrwaliły podstawowe wiadomości, przypomniały sobie numery alarmowe oraz chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.

Żegnamy lato w gospodarstwie !(wrzesień)

Grupa Koszałków Opałków wybrała się na wycieczkę do gospodarstwa rolnego w Mosinie, aby pożegnać lato w niecodziennym otoczeniu.Ten piękny, słoneczny dzień dostarczył dzieciom mnóstwo wrażeń. Największą atrakcją była przejażdżka traktorem. Odważnym dzieciom Pan Gospodarz pozwolił zasiąść za sterami kombajnu! Dzieci oprócz oglądania maszyn rolniczych mogły doświadczyć kontaktu ze zwierzętami. Mogliśmy głaskać i przytulać małego szczeniaczka, obserwować karmienie byków i cielaczków w oborze. A także zobaczyliśmy duże stado świnek i kilku dniowe prosiaczki, które można było wziąć na ręce! Okrzykom radości nie było końca. Ponadto oglądaliśmy dary pobliskiego pola – m.in. kolbę kukurydzy oraz buraki cukrowe i dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na ich temat. Gospodarze przygotowali na przedszkolaków niespodzianki. Dzieci mogły napić się pysznego kompotu z jabłek zrobionego przez Panią Kasię i zjeść arbuza, który wszystkim dzieciom kojarzy się z upalnym latem. Gospodarzom bardzo serdecznie dziękujemy za otwartość, możliwość przybliżenia nam pracy rolników, bezpośredni kontakt ze zwierzętami i niespodzianki dla dzieci. Szkoda było nam opuszczać TAKIE podwórko !

Wesołe skrzaty „sprzątają świat”.

W każdy trzeci weekend września w Polsce odbywa się akcja „Sprzątanie świata”. Ma ona na celu promowanie nieśmiecenia, edukację odpadową oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Propagowanie zachowań proekologicznych najlepiej zacząć od najmłodszych lat w myśl zasady: „czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał.” W akcję tę włączyły się dwie najstarsze grupy z naszego przedszkola. Sprzątając teren wokół przedszkola, dzieci były zaskoczone i oburzone tym, ile śmieci szczególnie, szklanych butelek leży wśród zieleni. Cytując jednego z przedszkolaków chcemy zawstydzić dorosłych: „ to zrobili jacyś „nieludzie”, czy oni nie wiedzą, gdzie są kosze?”.

ROK SZKOLNY 2019/20

„Widocznie bezpieczni”

Przedszkolaki we wtorek 18.06.2019r uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym na temat bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze. Podczas spotkania z kolarzem dzieci miały okazję obejrzeć profesjonalny rower oraz przymierzyć kask i kamizelkę.Wszyscy otrzymali nagrody w postaci opasek odblaskowych!!!

Widoczni bezpieczniej.

Koszałki- Opałki żegnają przedszkole.

”Wszystko zaczyna się od przedszkola” to hasło przypominało wszystkim obecnym na uroczystości „Pożegnania z przedszkolem” starszaków, o korzyściach płynących z edukacji przedszkolnej. Dzieci już od maluszków zdobywały wiele umiejętności ucząc się poprzez zabawę, które na pewno przydadzą im się na kolejnych etapach kształcenia a także w życiu codziennym.  Jak wiele się nauczyły widoczne było między innymi w przedstawionym przez dzieci programie artystycznym, który zachwycił obecnych rodziców i gości. To także w przedszkolu zawiązały się pierwsze  przyjażnie, które mamy nadzieję przetrwają wiele lat. Jak zwykle podczas pożegnań było wiele podziękowań, życzeń, a nawet łez wzruszenia. A co więcej działo się 14 czerwca niech dopowie nasza obszerna  fotorelacja.

Wesołe Skrzaty w Straży Pożarnej w Mosinie.

W dniu 12 czerwca wszystkie Wesołe Skrzaty wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Mosinie, aby poznać tajniki pracy strażaków. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków, nie tylko samochodowych. Największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły usiąść w nich i oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Następnie dzieci zwiedziły stanowisko kierowania, w którym odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Wysłuchały prelekcji na temat niebezpieczeństw i zagrożeń pożarowych, oraz jak zachować się w czasie pożaru. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej- 998 i numer alarmowy – 112 . Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm strażacki i polewać z węża strażackiego. Największą radość strażacy sprawili robiąc chłodny prysznic wszystkim! Co przy upale było nawet wskazane ;)) Strażacy także usmażyli kiełbaski w ognisku, które dzieci z ochotą zjadły. Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom wręczając własnoręcznie wykonane obrazki i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu. Po wizycie w straży dzieci przyznały, że ten zawód chociaż jest niebezpieczny to bardzo im się podoba. Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w pamięci przedszkolaków.

Leśne ludki w Galerii Miejskiej.

W piątek 07 czerwca dzieci z grupy Leśne Ludki odwiedziły Galerię Miejską w Mosinie. Od pracowników Galerii dowiedziały się jaką funkcję pełni Galeria, obejrzały  aktualną wystawę obrazów Tadeusza Sobkowiaka oraz ekspozycję  na piętrze  ,,Rogalinek to niezwykła wieś”. Dzięki  wizycie w Galerii dzieci wzbogaciły  wiedzę  o  sztuce oraz rozwinęły  swoją twórczą  wyobraźnię,  jak również poznały zasady  zachowania się w galerii.

Galeria

Pierwsza wizyta w kinie.

3 czerwca Leśne ludki i Koszałki – Opałki pojechały do Multikina w Poznaniu. Oczywiście nie była to pierwsza wizyta dzieci na seansie filmowym, ale pierwsza, podczas której mogły poznać kino od zaplecza. Dowiedziały się jak powstaje film animowany,  zobaczyły salę projekcyjną, stary i nowy projektor. Potem oglądały kilka odcinków serialu „Basia”. Otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książeczki opisujące przygody tytułowej Basi.

Dzień Dziecka.

W związku z tym, że 1 czerwca w tym roku przypadł w sobotę, my zaczęliśmy świętować Dzień Dziecka już 31 maja.  Miał on w naszym przedszkolu bardzo międzynarodowy charakter. Dzieci przebrały się za reprezentantów dziecięcych z kilku kontynentów. Bardzo wielu było przedstawicieli obu  Ameryk: Indianie, kowboje, Meksykanie czy Europy: Hiszpanie, Francuzi, Włosi, Niemcy(Bawarka) i oczywiście Polacy . Nie zabrakło też przedstawicieli Azji takich jak: Hindusi, Japonki, czy Chińczycy. Poznawaliśmy ubiór, jedzenie, zabawy i zwyczaje panujące w innych kulturach. Bawiliśmy się przy muzyce z różnych stron świata, ale największą popularnością oprócz polskiej oczywiście, cieszyła się muzyka hiszpańska.

Dzień Mamy i Taty u Leśnych Ludków.

29 maja odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty w grupie Leśnych Ludków. Po krótkim programie artystycznym w wykonaniu dzieci, które tańcem, śpiewem i zabawą pokazały jak bardzo kochają i doceniają swoich rodziców, nastąpił czas wspólnych zabaw. Rodzice mieli okazję poznać taniec meksykański i polkę. Były też zadania dla mam i tatusiów, z którymi rodzice  świetnie sobie poradzili i co najważniejsze dobrze się przy nich bawili.  Dzieci złożyły rodzicom życzenia oraz wręczyły własnoręcznie zrobione prezenty.  Po wspólnej zabawie był poczęstunek, który dzieci przygotowały z pomocą swoich pań. Popołudnie 29 maja jeszcze długo będzie wspominane przez dzieci, gdyż co jest cenniejsze od czasu jaki można z spędzić z kochanymi rodzicami na wspólnej zabawie ? Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za tak miło spędzone popołudnie.

Dzień Mamy i Taty u Krasnali.

23 maja o godz. 9.30 w najmłodszej grupie – Krasnoludków, odbyła się uroczystość z okazji  Dnia Mamy i Taty. Dzieci w tym dniu zamieniły się w zwierzęta i  zaprosiły swoich rodziców na spacer po ZOO. Podczas wycieczki nad bezpieczeństwem rodziców czuwał – szalony przewodnik, który prowadził wszystkich po krętych ścieżkach do kolejnych klatek i  prezentował  zwierzęta. Uczestnicy wyprawy mogli podziwiać piękny wygląd zwierzaków, a także zachwycać się ich mową (nawet w języku angielskim), tańcem, śpiewem i zabawą. To był wyjątkowy spacer do ZOO nie z tego świata!!!

Piknik na trawie (Dzień Mamy i Taty).

„Koszałki- Opałki” postanowiły w tym roku w sposób szczególny uczcić święto swoich ukochanych Mam i Tatusiów.  W tym celu 23 maja zorganizowany został „Piknik na trawie”  na terenie  pięknego ogrodu „Wesołych skrzatów”. Zostały na niego zaproszone całe rodziny przedszkolaków, aby spędzić ze sobą miło czas. Pomimo nie do końca sprzyjającej pogody,  wszyscy bawili się wspaniale. Wspólnie tańczyli, ćwiczyli, sprawdzali swoją wiedzę nt. swoich upodobań podczas quizów tematycznych . Starszacy  złożyli swoim rodzicom życzenia i wręczyli własnoręcznie zrobione upominki. Na koniec wspólnie: gospodarze i goście, biesiadowali zajadając pyszne kiełbaski z grilla, a na deser pachnące powidłami pączki. Wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej imprezy serdecznie dziękujemy. Nie mniej gorąco dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie się w zabawy, dzięki czemu panowała wspaniała, radosna atmosfera.

Gminny Konkurs Recytatorski.

15 maja w Przedszkolu w Krośnie odbył się konkurs recytatorski, w którym nasze przedszkole reprezentowały : Zosia  – z grupy Krasnali, Olga  – z grupy Leśnych Ludków oraz Oliwia z grupy Koszałków Opałków. Dziewczynki recytowały wiersze Jana Brzechwy pt. Żuk, Ciaptak, Samochwała, zajmując wysokie II miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Serdecznie gratulujemy sukcesów i talentu recytatorskiego !

Konkurs recytatorski.

Wizyta w gospodarstwie.

Niedaleko naszego przedszkola, znajduje się gospodarstwo do którego grupa Krasnoludków została zaproszona, aby obejrzeć w naturalnym środowisku, zwierzęta hodowane na wsi. Okrzykom radości nie było końca! Dzieci miały okazję zobaczyć ślicznego szczeniaczka, a w chlewiku urodzone poprzedniego dnia prosiaczki. Mało tego – wszyscy mogli je pogłaskać! W oborze przyglądaliśmy się jak zajadają śniadanie byki i cielaczki. Pan Gospodarz pozwolił odważnym przejechać się traktorem, a także samodzielnie uruchomić łyżkę podnośnika.To była niezapomniana przygoda!!! Bardzo dziękujemy Rodzicom i Dziadkom Igi  za możliwość przeżycia tak cudownych chwil na Waszym podwórku!!!

Gospodarstwo rolne.

Powiatowe eliminacje do Festiwalu Piosenki.

O awans do kolejnego etapu  XXIV  Wojewódzkiego Festiwalu  Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2019  podczas powiatowych eliminacji w Murowanej Goślinie walczyło kilkanaścioro dzieci.  Z Gminy Mosina  pojechała czwórka dzieci, wśród nich nasza Małgosia. Poziom eliminacji był bardzo wysoki, a miejsc tylko kilka. Choć naszej przedstawicielce nie udało się przejść do kolejnego etapu to godnie  reprezentowała nasze miasto i nasze przedszkole.  Dziękujemy!

Murowana Goslina

I Bieg Przedszkolny – Wesołego skrzata.

W środę, 8 maja w naszym przedszkolu odbył się I Bieg Przedszkolny – Wesołego Skrzata w ramach projektu: „Mały miś w świecie wielkiej literatury” (moduł VI – ” Misiowe aktywności sportowe”). Bieg odbył się na terenie obiektu sportowego OSiR. Zawody zaczęły się od nadania numerów startowych i wspólnej rozgrzewki, następnie każda grupa pokonywała wyznaczony dla jej wieku dystans. Wszyscy uczestnicy biegu zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, a zwycięzcy otrzymali puchary:;Krasnoludki – Wojtuś; Leśne Ludki – Zosia; Koszałki- Opałki – Kuba. Na zakończenie został uroczyście odśpiewany hymn przedszkola „Wesołe Skrzaty”. Otrzymaliśmy też Biegowy Certyfikat SPRINTEM DO MARATONU w ramach V Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków 2019, z czego bardzo się cieszymy.

 

Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej(7 maja).

W festiwalu tym nasze przedszkole reprezentowała Małgosia z  najstarszej grupy.  Wykonała wspaniałe piosenkę pt: „Świat to wielka tajemnica”. Małgosię dopingowała z dużym zaangażowaniem cała grupa Koszałków – Opałków siedząca na widowni. Jury doceniło śpiew naszej koleżanki , otrzymała ona wspólnie z 3 uczestnikami,  „Wyróżnienie” będące biletem wstępu na drugi etap festiwalu „ Eliminacje powiatowe” , który odbędzie się już 10 maja w Murowanej Goślinie. Małgosiu  jesteśmy z Ciebie dumni  i dalej  trzymamy kciuki!

Festiwal piosenki

Koszałki – Opałki w bibliotece.

„Książki to najlepsi Twoi przyjaciele, nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele” – uznając prawdziwość tej maksymy 7 maja odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę w Mosinie – Dział dziecięcy. Dzięki uprzejmości pani Lucynki- długoletniej bibliotekarki, mogliśmy poznać, a niektórzy przypomnieć sobie wygląd tej placówki. Dowiedzieliśmy się także jak można się zapisać do biblioteki, jak wygląda wypożyczanie książek i jak należy o nie dbać. Posłuchaliśmy bajki czytanej przez panią Lucynkę oraz rozwiązywaliśmy zagadki związane z książkami. W podziękowaniu Pani bibliotekarce wręczyliśmy wykonane wspólnie „Drzewo wiedzy” z mini książeczkami i złożyliśmy życzenia w związku z przypadającym 8 maja Dniem Bibliotekarza. Po powrocie do przedszkola dzieci jeszcze chętniej korzystają z przedszkolnej biblioteczki.

Śniadanie wielkanocne( 19 kwiecień).

Tradycją stało się już odbywające się kilka dni przed Wielkanocą- Śniadanie wielkanocne. Ma ono na celu propagowanie zwyczajów świątecznych i integrowanie się społeczności przedszkolnej w naszej placówce. W tym roku nie mogło być inaczej: na stole pojawiły się potrawy wielkanocne; było dzielenie się jajkiem i składanie sobie życzeń. No a potem poszukiwanie zajączka wielkanocnego. Niestety w tym roku nie udało nam się go zobaczyć, ale nie zapomniał o nas bo zostawił nam prezenty. A ile było radości podczas poszukiwania upominku przeznaczonego dla konkretnego dziecka, wiedzą tylko „Wesołe skrzaty”.

Zając kontra kurczak(kwiecień).

16 kwietnia udaliśmy się na wycieczkę do Clubu Nenufar w Kościanie. Zostaliśmy zaproszeni przez gospodynię, aby rozwiązać spór pomiędzy zającem a kurczakiem . Zwierzęta kłóciły się o to, który z  nich jest ważniejszym symbolem  Wielkanocy. Po wielu zmaganiach 2 drużyn popierających jednego lub drugiego zwierzaka, spór został rozwiązany w najlepszy z możliwych sposobów. Werdykt głosił, że kurczak i zając są tak samo ważni podczas Świąt Wielkanocnych. Pani Wiosna za rozwiązanie problemu wręczyła każdemu dziecku  upominek. Podczas wycieczki przedszkolacy mogliśmy  także samodzielnie ozdobić pisankę i pobawić się na placu zabaw. Wszyscy wróciliśmy  do przedszkola radośni i zadowoleni.

Mały miś – czytające Przedszkolaki !

 W tym roku przedszkolnym nasze przedszkole wzięło udział w  projekcie „MAŁY MIŚ – CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLAKI” W najmłodszej grupie Krasnali – dzieci wraz z nauczycielem wybrały grupową maskotkę – Misia, któremu nadały imię.  Odbył  on czytelnicze odwiedziny w domach wielu przedszkolaków. Projekt zainaugurował akcję wspólnego czytania także w pozostałych  grupach przedszkolnych, do której zaprosiliśmy osoby związane z przedszkolem -naszych kochanych rodziców, a także absolwentów naszej placówki. Wszystkim, którzy włączyli się w czytanie  – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

Odwiedziny animatorów z Mozaiki.

28 marca obejrzeliśmy przedstawienie pt: „Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj jak ciekawy jest Poznań”. W sposób bardzo przystępny, ciekawy  z poczuciem  humoru została nam przybliżona stolica Wielkopolski:  historia jej powstania, charakterystyczne miejsca (katedra na Ostrowie Tumskim, Stary Rynek, Targi poznańskie, ulice Półwiejska i św. Marcin). Poznaliśmy różne słowa z gwary poznańskiej, które nam się bardzo podobały: bimba, tytka, ryczka, szneka z glancem, wichajster, rojber, Mela i inne. Ciekawe czy rodzice wiedzą co one oznaczają?

Przyszła Wiosna rozśpiewana i radosna!

Hip hip hurra! Powitaliśmy Wiosnę, ale najpierw musieliśmy wykonać kilka zadań. Zawarte były one w liście od pani Wiosny. Między innymi: rozwiązywaliśmy zagadki o ptakach i kwiatach, śpiewaliśmy piosenki o wiośnie i tańczyliśmy w ich rytmie. Wykonaliśmy piękny wazon z kwiatami w prezencie dla nowej pory roku. Ostatnim zadaniem było odprowadzenie Marzanny na łąkę pod lasem w celu pożegnania Zimy. Z powrotem wróciliśmy z pięknym Gaikiem i innymi symbolami Wiosny. Po powrocie czekała na nas nagroda- piękne,  cukierkowe motyle poprzyczepiane do gałęzi drzew w ogrodzie przedszkolnym.

W poszukiwaniu wiosny(marzec).

Koszałki – Opałki bardzo już tęsknią za wiosną. Robią wszystko, żeby przyśpieszyć jej przyjście. Tropią jej pierwsze ślady: kępki trawy, stokrotki na placu, pączki na drzewach, wypatrują skowronka. Sadzą kwiaty i sieją nowalijki w kąciku przyrody. Wykonują doświadczenia sprawdzające warunki szybszego wzrostu roślin. Bawią się badając cechy nowalijek tworząc ich metryczki. Zajadają się pierwszymi warzywami mając świadomość ich odżywczych  wartości dla zdrowia człowieka. Podczas badań określających smak warzyw,  nawet ci, którzy do tej pory uważali, że nie lubią sałaty, szczypiorku, rzeżuchy, pomidora czy rzodkiewki,  zmienili zdanie. Bardzo chętnie wykonują prace plastyczne o tematyce wiosennej. Mają nadzieję, że wszystkie te działania zmobilizują wiosnę do szybszego nadejścia.

Koszałki-Opałki szukają wiosny.

Przegląd filmów animowanych.

12 marca Mosiński Ośrodek Kultury  zaprosił dzieci z mosińskich przedszkoli na przegląd filmów animowanych w ramach rozpoczętego 1 marca  7.Ogólnopolskiego  Festiwalu Animacji(O!PLA). My bardzo chętnie skorzystaliśmy z tego zaproszenia. W przygotowanej sali projekcyjnej mogliśmy w wygodny dla siebie sposób oglądać wybrane filmy. Następnie wzięliśmy udział konkursie „Teraz Dzieci Mają Głos” im. Leszka Gładysza. Konkurs ten polegał na wyborze ulubionego filmu poprzez głosowanie. Z pośród sześciu prezentowanych filmów animowanych zdecydowaną większością głosów,  wygrał film autorstwa Macieja Pestki z serii Buźka i Dzióbek ”Jedziemy na narty”. Uzasadniając swój wybór dzieci zwracały uwagę na humor i wartką akcję bajki.

Festiwal filmów animowanych.

Święto dziewczynek u „Koszałków-Opałków”.

Dziewczynki w tym dniu były bardzo szczęśliwe, co widać na poniżej zamieszczonej fotorelacji. Dzień zaczął się od złożenia im życzeń przez kolegów, wręczenia pięknego tulipana i własnoręcznie zrobionego obrazka. „Małe kobietki” w podziękowaniu przygotowały słodki poczęstunek, po którym mali dżentelmeni chętnie posprzątali. No a potem wszyscy szaleli na grupowej dyskotece.

Jesteśmy wicemistrzami!

7 marca 2019r. najstarsza grupa dzieci reprezentowała nasze przedszkole na Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Sportowej, organizowanej przez OSiR w Mosinie oraz Przedszkole w Wiórku. Impreza miała miejsce na nowo otwartej hali sportowej przy ulicy Krasińskiego w Krośnie. Dzieci były dowożone tam autokarami, co stanowiło dodatkową atrakcję. Ogromne wrażenie wywarł na nich  rozmiar i wyposażenie hali. Najważniejszym punktem były jednak zawody sportowe. Nasi zawodnicy dzięki swojemu zaangażowaniu wywalczyli II.miejsce. Nie byłoby to możliwe bez kibiców głośno dopingujących naszą reprezentację. Zawodnikom gratulujemy, a kibicom dziękujemy!

Od prehistorii do współczesności (luty).

Jak wyglądało życie na ziemi przed miliony lat? Na to i inne  pytania związane z historią człowieka, starały się odpowiedzieć Koszałki- Opałki w drugiej połowie lutego. W ramach zajęć opowiadały o czasach, w których na ziemi żyły dinozaury. Okazało się, że w tej dziedzinie mają ogromną wiedzę. Rozmawiały o tym, skąd czerpiemy wiedzę o prehistorii np.: z odkryć archeologów, z malowideł ściennych. Same zabawiły się w tworzenie skamielin z odciskami, malowanie ściennych obrazów przy użyciu osmalonego patyka, trawy, błota oraz kredek. Dowiadywały się, że z wynalazków z czasów dawnych cywilizacji korzystamy do dzisiaj np.: pismo, zegar, telefon. Następnie zastanawiały się jak szybko technika się rozwijała, porównując przedmioty codziennego użytku np. żelazko. No i na koniec same zabawiły się w wynalazców, konstruując roboty mające pomagać ludziom.

  Maluszki poznawały ciekawe zawody.

Odwiedziliśmy np. salon fryzjerski w którym mogliśmy zobaczyć, a co najważniejsze dotknąć narzędzia, jakimi posługuje się pani Fryzjerka,  usiąść w miejscu gdzie myje się i farbuje włosy. Odważni chłopcy zostali uczesani „na jeża” a dziewczynkom Fryzjerka zakręciła loki. To było niezwykłe przeżycie!

Poznaliśmy także zawód kucharki. Odwiedziliśmy przedszkolną kuchnię i zwiedziliśmy wszystkie jej zakamarki – zmywalnię i śpiżarnię, zajrzeliśmy także do wszystkich szafek, a pani Kucharka opowiedziała nam co się w nich znajduje, do czego służą – szumówka, nabierka, chochla, oraz  elektryczne urządzenia którymi posługuje się w pracy. My sami zamieniliśmy się w kucharki i kucharzy – przygotowaliśmy samodzielnie pyszne muffinki oraz zdrowe ciasteczka owsiane – którymi podzieliliśmy się z grupą Leśnych Ludków i Koszałków Opałków. Mniam – pycha!!

Dzień Babci i Dziadka u Leśnych Ludków.

Dnia 7. lutego 2019r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, długo wyczekiwana przez dzieci z grupy Leśne Ludki. Uroczystość zaczęła się powitalnym tańcem marszowym. Następnie dzieci przedstawiły bogaty program artystyczny z piosenkami, wierszami i tańcami. Zaskoczyły gości „papierową orkiestrą”, a największy uśmiech na twarzach dziadków wywołała zabawa z krzesełkami w kotka i myszkę!  Dzieci złożyły wszystkim babciom  i dziadkom życzenia i obiecały „już od dziś być grzeczni jak aniołeczki!” . Na koniec uroczystości dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Dziękujemy gościom za przybycie do naszego przedszkola, a rodzicom za pyszne słodkości przygotowane specjalnie na to święto.

Balik karnawałowy 2019!

Tegoroczny balik przypadający w naszym przedszkolu- 5 lutego poprowadzili zaproszeni wodzireje: pani Nóżka i pani Śmieszek. Same ich  imiona sugerują, że na balu potrzebne były zdrowe nogi, wspaniały humor no i oczywiście ciekawe przebranie. W tym roku prym wśród chłopaków wiodły służby mundurowe bowiem było wielu strażaków, policjantów, komandosów, a także supermenów. Natomiast każda dziewczynka chciała choć raz być piękną królewną, księżniczką, wróżką czy primabaleriną.  Wszyscy jednak  bez wyjątku musieli pomagać naszym wodzirejom, przegonić zło poprzez wykonywanie trudnych i dziwnych zadań. Ale jak to w bajkach bywa oczywiście dobro zwyciężyło, a wszyscy bawili się długo i wesoło.

Zamki, rycerze i księżniczki!

Koszałki- Opałki w ostatnim tygodniu stycznia realizowały temat kompleksowy „Bajki, baśnie, legendy”. W ramach tego tematu postanowiły przenieść się w dawne czasy. Dziewczynki zamieniły się w księżniczki samodzielnie wykonując  sobie diademy i zaczarowane lusterka. Chłopcy zrobili hełmy rycerskie, miecze i tarcze, tym samym zamienili się w rycerzy. Wykonane własnoręcznie stroje pomimo dużego  wkładu pracy, sprawiły przedszkolakom wiele radości. Mogły bawić się w zabawy tematyczne związane z tematem np.: „Bal na zamku”, „Turniej rycerski”. Wspólnie wykonały też zamek. Prawda, że piękny?

Nasi ukochani goście(Koszałki-Opałki).

Wnuczki i wnukowie z grupy Koszałki –Opałki  11 stycznia gościły najważniejsze osoby po rodzicach : swoje Babcie i Dziadków. W tym roku w związku z feriami zimowymi wcześniej zorganizowaliśmy  uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.  Dzieci podczas występu  pokazały wcześniej przygotowane „Jasełka” oraz zaśpiewały piosenki okolicznościowe. Następnie wspólnie z „Dziadkami” zjadły pyszny podwieczorek. Chętni mogli  także sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Dzień Babci i Dziadka u Krasnali.

W dniu 10.01. 2019r w grupie Krasnoludków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Gości powitała P. Dyrektor, a następnie dzieci w krótkim programie artystycznym pokazały, czego do tej pory nauczyły się w przedszkolu. Zamieniły się w kierowców i pokazały, że znają się na przepisach ruchu drogowego, tańczyły, ćwiczyły, a także grały na instrumentach perkusyjnych.Nie zabrakło także życzeń dla kochanych Dziadków w formie wierszy i piosenek,oraz ręcznie wykonanych przez dzieci upominków.Dziękujemy Babciu i Dziadku za przybycie do naszego przedszkola.Cieszymy się, że mogliśmy Was gościć – było nam z Wami bardzo miło!!!

Dziadkowie u Krasnali

Wigilia przedszkolna 2018.

Oj działo się działo 19 grudnia u „Wesołych skrzatów”. Już ranek zaczął się niezwykle bo oglądaniem przedstawienia świątecznego pt: „Bałwankowa przygoda”. Wszystkim bardzo się podobała wesoła, dowcipna historia. Potem przybył długo oczekiwany Gwiazdor z worem prezentów. Nawet Ci, którzy nie do końca byli pewni czy otrzymają podarunek  ze względu na swoje zachowanie, po obiecaniu poprawy,  też mogli się cieszyć świąteczną paczką. Po tych radosnych chwilach przyszedł czas na „Wigilię”, w naszym przypadku był to wigilijny obiad. Na stole nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych. Oczywiście było też dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.

Latarenka –Teatr cieni.

Wieczorem 18 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr cieni „Latarenka” z Poznania. Pani Jola, właścicielka teatru, pięknie i w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam historię narodzin Jezusa. Przedstawienie to było wyjątkowe także dlatego, że oglądaliśmy je wspólnie z rodzicami i rodzeństwem. I mali i duzi byli pod ogromnym wrażeniem spektaklu. Wszystkim podobało się też to, że podczas opowieści bajarka włączała widzów do udziału w przedstawieniu poprzez  np. wspólne śpiewanie kolęd, grę na dzwonkach różnego rodzaju. Już kilka dni przed Bożym Narodzeniem udzieliła nam się świąteczna atmosfera.

Teatr cieni

XVI Gminny Przegląd Jasełek Mosina 2018.

18 grudnia grupa Koszałków –Opałków reprezentowała nasze przedszkole w Przeglądzie Jasełek w Mosińskim Domu Kultury. Dzieci pomimo dużej tremy przed występem na dużej scenie, pokazały się z jak najlepszej strony. Przedszkolaki otrzymały  kilka wyróżnień: za śpiew; za scenografię i kostiumy; grupa aniołów za piękny taniec. Jesteśmy dumni z naszych dzieci i serdecznie im gratulujemy udanego występu.

Święta tuż, tuż. (grudzień)

W grupie starszaków od początku grudnia trwały  przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowywane były elementy do wystroju sali, ozdoby choinkowe, które wykorzystane zostały do ubrania świerku, zamieniając go w piękną choinkę. Przy okazji bardzo dziękujemy rodzicom  Bianki za przyniesienie nam drzewka. Natomiast 13 grudnia Koszałki- Opałki zaprosiły  swoich rodziców do przedszkola na świąteczne spotkanie przy choince. Z tej okazji przedstawiły Jasełka pt: „Betlejemska dobranocka”. Rodzice nagrodzili występ dzieci brawami na stojąco. Podczas spotkania złożono sobie życzenia świąteczne, a dzieci wręczyły rodzicom , wykonane przez siebie upominki. Następnie wszyscy integrowali się prowadząc rozmowy i zajadając się pysznymi  pierniczkami upieczonymi przez dzieci.

Jasełka dla rodziców.

Mikołaj, Mikołaj jedzie…

No właśnie czym? Nad tym i innymi pytaniami zastanawiały się „Wesołe skrzaty” podczas tegorocznych Mikołajek i starały się na nie odpowiedzieć. Bo przecież zazwyczaj porusza się saniami,  ale wczoraj na mosiński rynek przyjechał quadem. Tak więc może Mikołaj też idzie z postępem. W plebiscycie na ulubiony pojazd dzieci wybrały jednak  sanie ciągnięte przez renifery. Przedszkolaki  znalazły nawet  ślady kopytek  w przedszkolnym ogrodzie. Podczas zabaw na sali tworzyły zaprzęgi reniferów, tańczyły z pomocnikami Mikołaja ;śpiewały piosenki; brały udział w konkursach. I wreszcie jak obyczaj każe stary doczekały się prezentów w bucie.

Sukces w II Gminnym  Konkursie Kolęd!

3 grudnia odbył się  konkurs  kolęd pt: „Anieli grają, dzieci śpiewają” zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Pecnej. Nasze przedszkole reprezentowała  Małgosia, która w kategorii 5-6 latków odniosła duży sukces ,wyśpiewując III. miejsce pastorałką „Bosy pastuszek”. Laureatce i  jej rodzicom, a szczególnie pięknie akompaniującemu  tatusiowi ,składamy serdeczne gratulacje. Jesteśmy z Ciebie dumni Małgosiu!

Konkurs kolęd

Zabawy andrzejkowe .

30 listopada dzieci z wszystkich grup wiekowych uczestniczyły we wspólnych zabawach andrzejkowych. Dzień rozpoczęliśmy piosenką na powitanie podczas której powitaliśmy się różnymi częściami ciała. Następnie zostaliśmy zaczarowani- czarodziejskim proszkiem z chmury, który rozproszył wszystkie smutki i mogliśmy rozpocząć prawdziwą wesołą zabawę. Tańczyliśmy na gazecie, stworzyliśmy gazetową orkiestrę, a kulami z pogniecionych gazet nakarmiliśmy głodnego rekina. Towarzyszyły naszym zabawom ”huki armatnie” podczas przebijania balonów zawierających kolejne zadania do wykonania. Radości i śmiechu w tym dniu było wiele -a o to właśnie chodziło!

Dzień misia w naszym przedszkolu (listopad).

Po co jest dzieciom  miś? Każdy to wie: „Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Miś ma uszy do targania, po to misiem jest, żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.” Tę miłość i przywiązanie dzieciaków do swoich ukochanych miśków widać na fotorelacji z obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszym przedszkolu. Podczas tego dnia oprócz zabaw  został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Mój kochany miś”. Wzięło w nim udział bardzo wiele przedszkolaków, które wspólnie z rodzicami, wykonały ciekawe i kreatywne prace. Jury zauważając duży wkład pracy,  postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników, aby nikt w tym wesołym dniu nie czuł się pokrzywdzony.