Relacje z imprez

„Widocznie bezpieczni”

Przedszkolaki we wtorek 18.06.2019r uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym na temat bezpiecznego poruszania się rowerem po drodze. Podczas spotkania z kolarzem dzieci miały okazję obejrzeć profesjonalny rower oraz przymierzyć kask i kamizelkę.Wszyscy otrzymali nagrody w postaci opasek odblaskowych!!!

Widoczni bezpieczniej.

Koszałki- Opałki żegnają przedszkole.

”Wszystko zaczyna się od przedszkola” to hasło przypominało wszystkim obecnym na uroczystości „Pożegnania z przedszkolem” starszaków, o korzyściach płynących z edukacji przedszkolnej. Dzieci już od maluszków zdobywały wiele umiejętności ucząc się poprzez zabawę, które na pewno przydadzą im się na kolejnych etapach kształcenia a także w życiu codziennym.  Jak wiele się nauczyły widoczne było między innymi w przedstawionym przez dzieci programie artystycznym, który zachwycił obecnych rodziców i gości. To także w przedszkolu zawiązały się pierwsze  przyjażnie, które mamy nadzieję przetrwają wiele lat. Jak zwykle podczas pożegnań było wiele podziękowań, życzeń, a nawet łez wzruszenia. A co więcej działo się 14 czerwca niech dopowie nasza obszerna  fotorelacja.

Wesołe Skrzaty w Straży Pożarnej w Mosinie.

W dniu 12 czerwca wszystkie Wesołe Skrzaty wybrały się na wycieczkę do Straży Pożarnej w Mosinie, aby poznać tajniki pracy strażaków. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do różnych wypadków, nie tylko samochodowych. Największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie. Dzieci mogły usiąść w nich i oglądać oraz podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Następnie dzieci zwiedziły stanowisko kierowania, w którym odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. Wysłuchały prelekcji na temat niebezpieczeństw i zagrożeń pożarowych, oraz jak zachować się w czasie pożaru. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej- 998 i numer alarmowy – 112 . Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm strażacki i polewać z węża strażackiego. Największą radość strażacy sprawili robiąc chłodny prysznic wszystkim! Co przy upale było nawet wskazane ;)) Strażacy także usmażyli kiełbaski w ognisku, które dzieci z ochotą zjadły. Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom wręczając własnoręcznie wykonane obrazki i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu. Po wizycie w straży dzieci przyznały, że ten zawód chociaż jest niebezpieczny to bardzo im się podoba. Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w pamięci przedszkolaków.

Leśne ludki w Galerii Miejskiej.

W piątek 07 czerwca dzieci z grupy Leśne Ludki odwiedziły Galerię Miejską w Mosinie. Od pracowników Galerii dowiedziały się jaką funkcję pełni Galeria, obejrzały  aktualną wystawę obrazów Tadeusza Sobkowiaka oraz ekspozycję  na piętrze  ,,Rogalinek to niezwykła wieś”. Dzięki  wizycie w Galerii dzieci wzbogaciły  wiedzę  o  sztuce oraz rozwinęły  swoją twórczą  wyobraźnię,  jak również poznały zasady  zachowania się w galerii.

Galeria

Pierwsza wizyta w kinie.

3 czerwca Leśne ludki i Koszałki – Opałki pojechały do Multikina w Poznaniu. Oczywiście nie była to pierwsza wizyta dzieci na seansie filmowym, ale pierwsza, podczas której mogły poznać kino od zaplecza. Dowiedziały się jak powstaje film animowany,  zobaczyły salę projekcyjną, stary i nowy projektor. Potem oglądały kilka odcinków serialu „Basia”. Otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książeczki opisujące przygody tytułowej Basi.

Dzień Dziecka.

W związku z tym, że 1 czerwca w tym roku przypadł w sobotę, my zaczęliśmy świętować Dzień Dziecka już 31 maja.  Miał on w naszym przedszkolu bardzo międzynarodowy charakter. Dzieci przebrały się za reprezentantów dziecięcych z kilku kontynentów. Bardzo wielu było przedstawicieli obu  Ameryk: Indianie, kowboje, Meksykanie czy Europy: Hiszpanie, Francuzi, Włosi, Niemcy(Bawarka) i oczywiście Polacy . Nie zabrakło też przedstawicieli Azji takich jak: Hindusi, Japonki, czy Chińczycy. Poznawaliśmy ubiór, jedzenie, zabawy i zwyczaje panujące w innych kulturach. Bawiliśmy się przy muzyce z różnych stron świata, ale największą popularnością oprócz polskiej oczywiście, cieszyła się muzyka hiszpańska.

Dzień Mamy i Taty u Leśnych Ludków.

29 maja odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty w grupie Leśnych Ludków. Po krótkim programie artystycznym w wykonaniu dzieci, które tańcem, śpiewem i zabawą pokazały jak bardzo kochają i doceniają swoich rodziców, nastąpił czas wspólnych zabaw. Rodzice mieli okazję poznać taniec meksykański i polkę. Były też zadania dla mam i tatusiów, z którymi rodzice  świetnie sobie poradzili i co najważniejsze dobrze się przy nich bawili.  Dzieci złożyły rodzicom życzenia oraz wręczyły własnoręcznie zrobione prezenty.  Po wspólnej zabawie był poczęstunek, który dzieci przygotowały z pomocą swoich pań. Popołudnie 29 maja jeszcze długo będzie wspominane przez dzieci, gdyż co jest cenniejsze od czasu jaki można z spędzić z kochanymi rodzicami na wspólnej zabawie ? Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za tak miło spędzone popołudnie.

Dzień Mamy i Taty u Krasnali.

23 maja o godz. 9.30 w najmłodszej grupie – Krasnoludków, odbyła się uroczystość z okazji  Dnia Mamy i Taty. Dzieci w tym dniu zamieniły się w zwierzęta i  zaprosiły swoich rodziców na spacer po ZOO. Podczas wycieczki nad bezpieczeństwem rodziców czuwał – szalony przewodnik, który prowadził wszystkich po krętych ścieżkach do kolejnych klatek i  prezentował  zwierzęta. Uczestnicy wyprawy mogli podziwiać piękny wygląd zwierzaków, a także zachwycać się ich mową (nawet w języku angielskim), tańcem, śpiewem i zabawą. To był wyjątkowy spacer do ZOO nie z tego świata!!!

Piknik na trawie (Dzień Mamy i Taty).

„Koszałki- Opałki” postanowiły w tym roku w sposób szczególny uczcić święto swoich ukochanych Mam i Tatusiów.  W tym celu 23 maja zorganizowany został „Piknik na trawie”  na terenie  pięknego ogrodu „Wesołych skrzatów”. Zostały na niego zaproszone całe rodziny przedszkolaków, aby spędzić ze sobą miło czas. Pomimo nie do końca sprzyjającej pogody,  wszyscy bawili się wspaniale. Wspólnie tańczyli, ćwiczyli, sprawdzali swoją wiedzę nt. swoich upodobań podczas quizów tematycznych . Starszacy  złożyli swoim rodzicom życzenia i wręczyli własnoręcznie zrobione upominki. Na koniec wspólnie: gospodarze i goście, biesiadowali zajadając pyszne kiełbaski z grilla, a na deser pachnące powidłami pączki. Wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej imprezy serdecznie dziękujemy. Nie mniej gorąco dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie się w zabawy, dzięki czemu panowała wspaniała, radosna atmosfera.

Gminny Konkurs Recytatorski.

15 maja w Przedszkolu w Krośnie odbył się konkurs recytatorski, w którym nasze przedszkole reprezentowały : Zosia  – z grupy Krasnali, Olga  – z grupy Leśnych Ludków oraz Oliwia z grupy Koszałków Opałków. Dziewczynki recytowały wiersze Jana Brzechwy pt. Żuk, Ciaptak, Samochwała, zajmując wysokie II miejsca w swoich kategoriach wiekowych. Serdecznie gratulujemy sukcesów i talentu recytatorskiego !

Konkurs recytatorski.

Wizyta w gospodarstwie.

Niedaleko naszego przedszkola, znajduje się gospodarstwo do którego grupa Krasnoludków została zaproszona, aby obejrzeć w naturalnym środowisku, zwierzęta hodowane na wsi. Okrzykom radości nie było końca! Dzieci miały okazję zobaczyć ślicznego szczeniaczka, a w chlewiku urodzone poprzedniego dnia prosiaczki. Mało tego – wszyscy mogli je pogłaskać! W oborze przyglądaliśmy się jak zajadają śniadanie byki i cielaczki. Pan Gospodarz pozwolił odważnym przejechać się traktorem, a także samodzielnie uruchomić łyżkę podnośnika.To była niezapomniana przygoda!!! Bardzo dziękujemy Rodzicom i Dziadkom Igi  za możliwość przeżycia tak cudownych chwil na Waszym podwórku!!!

Gospodarstwo rolne.

Powiatowe eliminacje do Festiwalu Piosenki.

O awans do kolejnego etapu  XXIV  Wojewódzkiego Festiwalu  Piosenki Przedszkolaków Czerwonak 2019  podczas powiatowych eliminacji w Murowanej Goślinie walczyło kilkanaścioro dzieci.  Z Gminy Mosina  pojechała czwórka dzieci, wśród nich nasza Małgosia. Poziom eliminacji był bardzo wysoki, a miejsc tylko kilka. Choć naszej przedstawicielce nie udało się przejść do kolejnego etapu to godnie  reprezentowała nasze miasto i nasze przedszkole.  Dziękujemy!

Murowana Goslina

I Bieg Przedszkolny – Wesołego skrzata.

W środę, 8 maja w naszym przedszkolu odbył się I Bieg Przedszkolny – Wesołego Skrzata w ramach projektu: „Mały miś w świecie wielkiej literatury” (moduł VI – ” Misiowe aktywności sportowe”). Bieg odbył się na terenie obiektu sportowego OSiR. Zawody zaczęły się od nadania numerów startowych i wspólnej rozgrzewki, następnie każda grupa pokonywała wyznaczony dla jej wieku dystans. Wszyscy uczestnicy biegu zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami, a zwycięzcy otrzymali puchary:;Krasnoludki – Wojtuś; Leśne Ludki – Zosia; Koszałki- Opałki – Kuba. Na zakończenie został uroczyście odśpiewany hymn przedszkola „Wesołe Skrzaty”. Otrzymaliśmy też Biegowy Certyfikat SPRINTEM DO MARATONU w ramach V Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaków 2019, z czego bardzo się cieszymy.

 

Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolnej(7 maja).

W festiwalu tym nasze przedszkole reprezentowała Małgosia z  najstarszej grupy.  Wykonała wspaniałe piosenkę pt: „Świat to wielka tajemnica”. Małgosię dopingowała z dużym zaangażowaniem cała grupa Koszałków – Opałków siedząca na widowni. Jury doceniło śpiew naszej koleżanki , otrzymała ona wspólnie z 3 uczestnikami,  „Wyróżnienie” będące biletem wstępu na drugi etap festiwalu „ Eliminacje powiatowe” , który odbędzie się już 10 maja w Murowanej Goślinie. Małgosiu  jesteśmy z Ciebie dumni  i dalej  trzymamy kciuki!

Festiwal piosenki

Koszałki – Opałki w bibliotece.

„Książki to najlepsi Twoi przyjaciele, nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele” – uznając prawdziwość tej maksymy 7 maja odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę w Mosinie – Dział dziecięcy. Dzięki uprzejmości pani Lucynki- długoletniej bibliotekarki, mogliśmy poznać, a niektórzy przypomnieć sobie wygląd tej placówki. Dowiedzieliśmy się także jak można się zapisać do biblioteki, jak wygląda wypożyczanie książek i jak należy o nie dbać. Posłuchaliśmy bajki czytanej przez panią Lucynkę oraz rozwiązywaliśmy zagadki związane z książkami. W podziękowaniu Pani bibliotekarce wręczyliśmy wykonane wspólnie „Drzewo wiedzy” z mini książeczkami i złożyliśmy życzenia w związku z przypadającym 8 maja Dniem Bibliotekarza. Po powrocie do przedszkola dzieci jeszcze chętniej korzystają z przedszkolnej biblioteczki.

Śniadanie wielkanocne( 19 kwiecień).

Tradycją stało się już odbywające się kilka dni przed Wielkanocą- Śniadanie wielkanocne. Ma ono na celu propagowanie zwyczajów świątecznych i integrowanie się społeczności przedszkolnej w naszej placówce. W tym roku nie mogło być inaczej: na stole pojawiły się potrawy wielkanocne; było dzielenie się jajkiem i składanie sobie życzeń. No a potem poszukiwanie zajączka wielkanocnego. Niestety w tym roku nie udało nam się go zobaczyć, ale nie zapomniał o nas bo zostawił nam prezenty. A ile było radości podczas poszukiwania upominku przeznaczonego dla konkretnego dziecka, wiedzą tylko „Wesołe skrzaty”.

Zając kontra kurczak(kwiecień).

16 kwietnia udaliśmy się na wycieczkę do Clubu Nenufar w Kościanie. Zostaliśmy zaproszeni przez gospodynię, aby rozwiązać spór pomiędzy zającem a kurczakiem . Zwierzęta kłóciły się o to, który z  nich jest ważniejszym symbolem  Wielkanocy. Po wielu zmaganiach 2 drużyn popierających jednego lub drugiego zwierzaka, spór został rozwiązany w najlepszy z możliwych sposobów. Werdykt głosił, że kurczak i zając są tak samo ważni podczas Świąt Wielkanocnych. Pani Wiosna za rozwiązanie problemu wręczyła każdemu dziecku  upominek. Podczas wycieczki przedszkolacy mogliśmy  także samodzielnie ozdobić pisankę i pobawić się na placu zabaw. Wszyscy wróciliśmy  do przedszkola radośni i zadowoleni.

Mały miś – czytające Przedszkolaki !

 W tym roku przedszkolnym nasze przedszkole wzięło udział w  projekcie „MAŁY MIŚ – CZYTAJĄCE PRZEDSZKOLAKI” W najmłodszej grupie Krasnali – dzieci wraz z nauczycielem wybrały grupową maskotkę – Misia, któremu nadały imię.  Odbył  on czytelnicze odwiedziny w domach wielu przedszkolaków. Projekt zainaugurował akcję wspólnego czytania także w pozostałych  grupach przedszkolnych, do której zaprosiliśmy osoby związane z przedszkolem -naszych kochanych rodziców, a także absolwentów naszej placówki. Wszystkim, którzy włączyli się w czytanie  – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

Odwiedziny animatorów z Mozaiki.

28 marca obejrzeliśmy przedstawienie pt: „Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj jak ciekawy jest Poznań”. W sposób bardzo przystępny, ciekawy  z poczuciem  humoru została nam przybliżona stolica Wielkopolski:  historia jej powstania, charakterystyczne miejsca (katedra na Ostrowie Tumskim, Stary Rynek, Targi poznańskie, ulice Półwiejska i św. Marcin). Poznaliśmy różne słowa z gwary poznańskiej, które nam się bardzo podobały: bimba, tytka, ryczka, szneka z glancem, wichajster, rojber, Mela i inne. Ciekawe czy rodzice wiedzą co one oznaczają?

Przyszła Wiosna rozśpiewana i radosna!

Hip hip hurra! Powitaliśmy Wiosnę, ale najpierw musieliśmy wykonać kilka zadań. Zawarte były one w liście od pani Wiosny. Między innymi: rozwiązywaliśmy zagadki o ptakach i kwiatach, śpiewaliśmy piosenki o wiośnie i tańczyliśmy w ich rytmie. Wykonaliśmy piękny wazon z kwiatami w prezencie dla nowej pory roku. Ostatnim zadaniem było odprowadzenie Marzanny na łąkę pod lasem w celu pożegnania Zimy. Z powrotem wróciliśmy z pięknym Gaikiem i innymi symbolami Wiosny. Po powrocie czekała na nas nagroda- piękne,  cukierkowe motyle poprzyczepiane do gałęzi drzew w ogrodzie przedszkolnym.

W poszukiwaniu wiosny(marzec).

Koszałki – Opałki bardzo już tęsknią za wiosną. Robią wszystko, żeby przyśpieszyć jej przyjście. Tropią jej pierwsze ślady: kępki trawy, stokrotki na placu, pączki na drzewach, wypatrują skowronka. Sadzą kwiaty i sieją nowalijki w kąciku przyrody. Wykonują doświadczenia sprawdzające warunki szybszego wzrostu roślin. Bawią się badając cechy nowalijek tworząc ich metryczki. Zajadają się pierwszymi warzywami mając świadomość ich odżywczych  wartości dla zdrowia człowieka. Podczas badań określających smak warzyw,  nawet ci, którzy do tej pory uważali, że nie lubią sałaty, szczypiorku, rzeżuchy, pomidora czy rzodkiewki,  zmienili zdanie. Bardzo chętnie wykonują prace plastyczne o tematyce wiosennej. Mają nadzieję, że wszystkie te działania zmobilizują wiosnę do szybszego nadejścia.

Koszałki-Opałki szukają wiosny.

Przegląd filmów animowanych.

12 marca Mosiński Ośrodek Kultury  zaprosił dzieci z mosińskich przedszkoli na przegląd filmów animowanych w ramach rozpoczętego 1 marca  7.Ogólnopolskiego  Festiwalu Animacji(O!PLA). My bardzo chętnie skorzystaliśmy z tego zaproszenia. W przygotowanej sali projekcyjnej mogliśmy w wygodny dla siebie sposób oglądać wybrane filmy. Następnie wzięliśmy udział konkursie „Teraz Dzieci Mają Głos” im. Leszka Gładysza. Konkurs ten polegał na wyborze ulubionego filmu poprzez głosowanie. Z pośród sześciu prezentowanych filmów animowanych zdecydowaną większością głosów,  wygrał film autorstwa Macieja Pestki z serii Buźka i Dzióbek ”Jedziemy na narty”. Uzasadniając swój wybór dzieci zwracały uwagę na humor i wartką akcję bajki.

Festiwal filmów animowanych.

Święto dziewczynek u „Koszałków-Opałków”.

Dziewczynki w tym dniu były bardzo szczęśliwe, co widać na poniżej zamieszczonej fotorelacji. Dzień zaczął się od złożenia im życzeń przez kolegów, wręczenia pięknego tulipana i własnoręcznie zrobionego obrazka. „Małe kobietki” w podziękowaniu przygotowały słodki poczęstunek, po którym mali dżentelmeni chętnie posprzątali. No a potem wszyscy szaleli na grupowej dyskotece.

Jesteśmy wicemistrzami!

7 marca 2019r. najstarsza grupa dzieci reprezentowała nasze przedszkole na Międzyprzedszkolnej Olimpiadzie Sportowej, organizowanej przez OSiR w Mosinie oraz Przedszkole w Wiórku. Impreza miała miejsce na nowo otwartej hali sportowej przy ulicy Krasińskiego w Krośnie. Dzieci były dowożone tam autokarami, co stanowiło dodatkową atrakcję. Ogromne wrażenie wywarł na nich  rozmiar i wyposażenie hali. Najważniejszym punktem były jednak zawody sportowe. Nasi zawodnicy dzięki swojemu zaangażowaniu wywalczyli II.miejsce. Nie byłoby to możliwe bez kibiców głośno dopingujących naszą reprezentację. Zawodnikom gratulujemy, a kibicom dziękujemy!

Od prehistorii do współczesności (luty).

Jak wyglądało życie na ziemi przed miliony lat? Na to i inne  pytania związane z historią człowieka, starały się odpowiedzieć Koszałki- Opałki w drugiej połowie lutego. W ramach zajęć opowiadały o czasach, w których na ziemi żyły dinozaury. Okazało się, że w tej dziedzinie mają ogromną wiedzę. Rozmawiały o tym, skąd czerpiemy wiedzę o prehistorii np.: z odkryć archeologów, z malowideł ściennych. Same zabawiły się w tworzenie skamielin z odciskami, malowanie ściennych obrazów przy użyciu osmalonego patyka, trawy, błota oraz kredek. Dowiadywały się, że z wynalazków z czasów dawnych cywilizacji korzystamy do dzisiaj np.: pismo, zegar, telefon. Następnie zastanawiały się jak szybko technika się rozwijała, porównując przedmioty codziennego użytku np. żelazko. No i na koniec same zabawiły się w wynalazców, konstruując roboty mające pomagać ludziom.

  Maluszki poznawały ciekawe zawody.

Odwiedziliśmy np. salon fryzjerski w którym mogliśmy zobaczyć, a co najważniejsze dotknąć narzędzia, jakimi posługuje się pani Fryzjerka,  usiąść w miejscu gdzie myje się i farbuje włosy. Odważni chłopcy zostali uczesani „na jeża” a dziewczynkom Fryzjerka zakręciła loki. To było niezwykłe przeżycie!

Poznaliśmy także zawód kucharki. Odwiedziliśmy przedszkolną kuchnię i zwiedziliśmy wszystkie jej zakamarki – zmywalnię i śpiżarnię, zajrzeliśmy także do wszystkich szafek, a pani Kucharka opowiedziała nam co się w nich znajduje, do czego służą – szumówka, nabierka, chochla, oraz  elektryczne urządzenia którymi posługuje się w pracy. My sami zamieniliśmy się w kucharki i kucharzy – przygotowaliśmy samodzielnie pyszne muffinki oraz zdrowe ciasteczka owsiane – którymi podzieliliśmy się z grupą Leśnych Ludków i Koszałków Opałków. Mniam – pycha!!

Dzień Babci i Dziadka u Leśnych Ludków.

Dnia 7. lutego 2019r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, długo wyczekiwana przez dzieci z grupy Leśne Ludki. Uroczystość zaczęła się powitalnym tańcem marszowym. Następnie dzieci przedstawiły bogaty program artystyczny z piosenkami, wierszami i tańcami. Zaskoczyły gości „papierową orkiestrą”, a największy uśmiech na twarzach dziadków wywołała zabawa z krzesełkami w kotka i myszkę!  Dzieci złożyły wszystkim babciom  i dziadkom życzenia i obiecały „już od dziś być grzeczni jak aniołeczki!” . Na koniec uroczystości dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Dziękujemy gościom za przybycie do naszego przedszkola, a rodzicom za pyszne słodkości przygotowane specjalnie na to święto.

Balik karnawałowy 2019!

Tegoroczny balik przypadający w naszym przedszkolu- 5 lutego poprowadzili zaproszeni wodzireje: pani Nóżka i pani Śmieszek. Same ich  imiona sugerują, że na balu potrzebne były zdrowe nogi, wspaniały humor no i oczywiście ciekawe przebranie. W tym roku prym wśród chłopaków wiodły służby mundurowe bowiem było wielu strażaków, policjantów, komandosów, a także supermenów. Natomiast każda dziewczynka chciała choć raz być piękną królewną, księżniczką, wróżką czy primabaleriną.  Wszyscy jednak  bez wyjątku musieli pomagać naszym wodzirejom, przegonić zło poprzez wykonywanie trudnych i dziwnych zadań. Ale jak to w bajkach bywa oczywiście dobro zwyciężyło, a wszyscy bawili się długo i wesoło.

Zamki, rycerze i księżniczki!

Koszałki- Opałki w ostatnim tygodniu stycznia realizowały temat kompleksowy „Bajki, baśnie, legendy”. W ramach tego tematu postanowiły przenieść się w dawne czasy. Dziewczynki zamieniły się w księżniczki samodzielnie wykonując  sobie diademy i zaczarowane lusterka. Chłopcy zrobili hełmy rycerskie, miecze i tarcze, tym samym zamienili się w rycerzy. Wykonane własnoręcznie stroje pomimo dużego  wkładu pracy, sprawiły przedszkolakom wiele radości. Mogły bawić się w zabawy tematyczne związane z tematem np.: „Bal na zamku”, „Turniej rycerski”. Wspólnie wykonały też zamek. Prawda, że piękny?

Nasi ukochani goście(Koszałki-Opałki).

Wnuczki i wnukowie z grupy Koszałki –Opałki  11 stycznia gościły najważniejsze osoby po rodzicach : swoje Babcie i Dziadków. W tym roku w związku z feriami zimowymi wcześniej zorganizowaliśmy  uroczystość z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.  Dzieci podczas występu  pokazały wcześniej przygotowane „Jasełka” oraz zaśpiewały piosenki okolicznościowe. Następnie wspólnie z „Dziadkami” zjadły pyszny podwieczorek. Chętni mogli  także sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Dzień Babci i Dziadka u Krasnali.

W dniu 10.01. 2019r w grupie Krasnoludków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Gości powitała P. Dyrektor, a następnie dzieci w krótkim programie artystycznym pokazały, czego do tej pory nauczyły się w przedszkolu. Zamieniły się w kierowców i pokazały, że znają się na przepisach ruchu drogowego, tańczyły, ćwiczyły, a także grały na instrumentach perkusyjnych.Nie zabrakło także życzeń dla kochanych Dziadków w formie wierszy i piosenek,oraz ręcznie wykonanych przez dzieci upominków.Dziękujemy Babciu i Dziadku za przybycie do naszego przedszkola.Cieszymy się, że mogliśmy Was gościć – było nam z Wami bardzo miło!!!

Dziadkowie u Krasnali

Wigilia przedszkolna 2018.

Oj działo się działo 19 grudnia u „Wesołych skrzatów”. Już ranek zaczął się niezwykle bo oglądaniem przedstawienia świątecznego pt: „Bałwankowa przygoda”. Wszystkim bardzo się podobała wesoła, dowcipna historia. Potem przybył długo oczekiwany Gwiazdor z worem prezentów. Nawet Ci, którzy nie do końca byli pewni czy otrzymają podarunek  ze względu na swoje zachowanie, po obiecaniu poprawy,  też mogli się cieszyć świąteczną paczką. Po tych radosnych chwilach przyszedł czas na „Wigilię”, w naszym przypadku był to wigilijny obiad. Na stole nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych. Oczywiście było też dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.

Latarenka –Teatr cieni.

Wieczorem 18 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr cieni „Latarenka” z Poznania. Pani Jola, właścicielka teatru, pięknie i w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam historię narodzin Jezusa. Przedstawienie to było wyjątkowe także dlatego, że oglądaliśmy je wspólnie z rodzicami i rodzeństwem. I mali i duzi byli pod ogromnym wrażeniem spektaklu. Wszystkim podobało się też to, że podczas opowieści bajarka włączała widzów do udziału w przedstawieniu poprzez  np. wspólne śpiewanie kolęd, grę na dzwonkach różnego rodzaju. Już kilka dni przed Bożym Narodzeniem udzieliła nam się świąteczna atmosfera.

Teatr cieni

XVI Gminny Przegląd Jasełek Mosina 2018.

18 grudnia grupa Koszałków –Opałków reprezentowała nasze przedszkole w Przeglądzie Jasełek w Mosińskim Domu Kultury. Dzieci pomimo dużej tremy przed występem na dużej scenie, pokazały się z jak najlepszej strony. Przedszkolaki otrzymały  kilka wyróżnień: za śpiew; za scenografię i kostiumy; grupa aniołów za piękny taniec. Jesteśmy dumni z naszych dzieci i serdecznie im gratulujemy udanego występu.

Święta tuż, tuż. (grudzień)

W grupie starszaków od początku grudnia trwały  przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Przygotowywane były elementy do wystroju sali, ozdoby choinkowe, które wykorzystane zostały do ubrania świerku, zamieniając go w piękną choinkę. Przy okazji bardzo dziękujemy rodzicom  Bianki za przyniesienie nam drzewka. Natomiast 13 grudnia Koszałki- Opałki zaprosiły  swoich rodziców do przedszkola na świąteczne spotkanie przy choince. Z tej okazji przedstawiły Jasełka pt: „Betlejemska dobranocka”. Rodzice nagrodzili występ dzieci brawami na stojąco. Podczas spotkania złożono sobie życzenia świąteczne, a dzieci wręczyły rodzicom , wykonane przez siebie upominki. Następnie wszyscy integrowali się prowadząc rozmowy i zajadając się pysznymi  pierniczkami upieczonymi przez dzieci.

Jasełka dla rodziców.

Mikołaj, Mikołaj jedzie…

No właśnie czym? Nad tym i innymi pytaniami zastanawiały się „Wesołe skrzaty” podczas tegorocznych Mikołajek i starały się na nie odpowiedzieć. Bo przecież zazwyczaj porusza się saniami,  ale wczoraj na mosiński rynek przyjechał quadem. Tak więc może Mikołaj też idzie z postępem. W plebiscycie na ulubiony pojazd dzieci wybrały jednak  sanie ciągnięte przez renifery. Przedszkolaki  znalazły nawet  ślady kopytek  w przedszkolnym ogrodzie. Podczas zabaw na sali tworzyły zaprzęgi reniferów, tańczyły z pomocnikami Mikołaja ;śpiewały piosenki; brały udział w konkursach. I wreszcie jak obyczaj każe stary doczekały się prezentów w bucie.

Sukces w II Gminnym  Konkursie Kolęd!

3 grudnia odbył się  konkurs  kolęd pt: „Anieli grają, dzieci śpiewają” zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Pecnej. Nasze przedszkole reprezentowała  Małgosia, która w kategorii 5-6 latków odniosła duży sukces ,wyśpiewując III. miejsce pastorałką „Bosy pastuszek”. Laureatce i  jej rodzicom, a szczególnie pięknie akompaniującemu  tatusiowi ,składamy serdeczne gratulacje. Jesteśmy z Ciebie dumni Małgosiu!

Konkurs kolęd

Zabawy andrzejkowe .

30 listopada dzieci z wszystkich grup wiekowych uczestniczyły we wspólnych zabawach andrzejkowych. Dzień rozpoczęliśmy piosenką na powitanie podczas której powitaliśmy się różnymi częściami ciała. Następnie zostaliśmy zaczarowani- czarodziejskim proszkiem z chmury, który rozproszył wszystkie smutki i mogliśmy rozpocząć prawdziwą wesołą zabawę. Tańczyliśmy na gazecie, stworzyliśmy gazetową orkiestrę, a kulami z pogniecionych gazet nakarmiliśmy głodnego rekina. Towarzyszyły naszym zabawom ”huki armatnie” podczas przebijania balonów zawierających kolejne zadania do wykonania. Radości i śmiechu w tym dniu było wiele -a o to właśnie chodziło!

Dzień misia w naszym przedszkolu (listopad).

Po co jest dzieciom  miś? Każdy to wie: „Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Miś ma uszy do targania, po to misiem jest, żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.” Tę miłość i przywiązanie dzieciaków do swoich ukochanych miśków widać na fotorelacji z obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia w naszym przedszkolu. Podczas tego dnia oprócz zabaw  został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Mój kochany miś”. Wzięło w nim udział bardzo wiele przedszkolaków, które wspólnie z rodzicami, wykonały ciekawe i kreatywne prace. Jury zauważając duży wkład pracy,  postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników, aby nikt w tym wesołym dniu nie czuł się pokrzywdzony.

Przedszkolaki z wizytą u weterynarza.

Dnia 22 listopada 2018 r. grupa Leśne Ludki wybrała się na wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego pana dr Jana Blumczyńskiego. Celem naszego spotkania było poznanie pracy weterynarza, uświadomienie dzieciom, że zwierzęta też chorują i wymagają pomocy i leczenia. Przedszkolaki dokładnie obejrzały gabinet weterynaryjny, dowiedziały się na czym polega praca weterynarza. Pan doktor weterynarii opowiedział o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych,  pokazał jak bada się i leczy zwierzęta, a także jak należy się zachować podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Z wielkim zaciekawieniem oglądały wszystkie pomieszczenia gabinetu. Pan weterynarz opowiedział do czego służą znajdujące się w nich urządzenia. Dzieci poznały urządzenie do badania USG, mikroskop, stół do zabiegów operacyjnych. Przedszkolaki brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Pan weterynarz podkreślił konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami.

Przedszkolaki pięknie dziękują za spotkanie!

Malowane tańcem( listopad).

W listopadzie kolejny raz odwiedzili nas animatorzy z grupy edukacyjnej Mozaika. Tym razem pokazali dzieciom, że malować można nie tylko kredkami, pisakami,  farbami, ale także ruchem, a konkretnie tańcem.  Można w ten sposób przedstawiać różne historie, trzeba tylko do tego użyć wyobraźni. Przedszkolacy byli zachwyceni obrazami malowanymi poprzez łączenie barw, muzyki i tańca.

Jesteśmy Polką i Polakiem!!!

W dniu 13 listopada w naszym przedszkolu nadal trwały uroczystości z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, zapoczątkowane  w ubiegłym tygodniu. Atrakcją tego dnia były odwiedziny  Pana Adama – historyka, który w bardzo przystępny i obrazowy sposób, przybliżył dzieciom niełatwe do zrozumienia  wydarzenia związane z  123 letnią walką o niepodległość Polski. Pokazał przedszkolakom między innymi: mundur legionisty, czapkę, beret, hełm żołnierski oraz szablę .  Można także było usiąść w prawdziwym ułańskim siodle. W dalszej części uroczystości to  dzieci pokazywały swoją „polskość” poprzez  odśpiewanie  na baczność Hymnu Polskiego, recytowanie wierszy i śpiewanie piosenek o swojej  ojczyźnie,  taniec z biało-czerwonymi szarfami . Obchody zakończyły się  podróżą pociągiem „niepodległościowym”, dzięki czemu  mali Polacy wirtualnie zwiedzali  najpiękniejsze zakątki  naszego kraju.

Święto Niepodległości

U dentysty.

Na początku listopada dzieci z grupy Leśne ludki odwiedziły gabinet stomatologiczny Perioffice w Mosinie. Pani doktor stomatologii w niezwykle miły i przystępny dzieciom sposób pokazała wyposażenie gabinetu, omówiła działanie poszczególnych sprzętów i urządzeń oraz opowiedziała o swojej pracy. Największym zdziwieniem dzieci był prawdziwy ząb zaatakowany przez próchnicę, który pani doktor na oczach dzieci wyleczyła zakładając różowo-niebieską plombę.    Pani doktor sprawdziła wiedzę dzieci na temat próchnicy i pokazała w jaki sposób prawidłowo myć zęby. Dzieci dowiedziały się również jak dbać o higienę jamy ustnej każdego dnia, by zęby były zawsze piękne i zdrowe.  Wizyta w gabinecie stomatologicznym bardzo zaciekawiła przedszkolaków, gdyż jeszcze długo opowiadały o niej w przedszkolu i z pewnością w domu.  Mamy nadzieję, że nasze przedszkolaki nie będą czuć lęku przed wizytą u dentysty. Bardzo dziękujemy za tak życzliwe przyjęcie pani doktor Agnieszce Kręgielczak.

Pasowanie na przedszkolaka.

W dniu 8 listopada o godz. 9.30 wszystkie Maluszki zostały pasowane na przedszkolaka . Dzieci pokazały rodzicom wszystko to, czego nauczyły się do tej pory w przedszkolu, czym udowodniły, że mogą stać się już prawdziwymi przedszkolakami. Złożyły także przyrzeczenie, że od tej chwili: ” nie będą grymasić i szlochać, będą swoje panie kochać, nauczą się dziękować oraz dobrze się zachować”. Złożyły pod nim  własnoręczny podpis w postaci odcisku palca, mamy nadzieje, że uda im się dotrzymać tych  obietnic.

Pasowanie na przedszkolaka

 

100 lat od Odzyskania Niepodległości – jak brzmiała muzyka niepodległej Polski?

To temat pierwszego naszego spotkania z grupą animacyjną z Poznania Mozaika. Odzyskanie niepodległości dla dzieci żyjących w wolnej Polsce to trudny temat, ale animatorzy przedstawili go w bardzo przystępny i radosny sposób. Dzieciom przedstawienie bardzo się podobało, ponieważ oprócz wartości edukacyjnych pozwalało na ruch, kreatywność i zabawę.

Dzień Edukacji Narodowej.

15 października obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Edukacji Narodowej popularnie nazywany Dniem Nauczyciela. Dzieci podziękowały swoim wychowawcom, a także pozostałym pracownikom przedszkola, składając życzenia w formie wierszy, piosenek i tańców. Wręczyły także własnoręcznie zrobione laurki i piękne bukiety z  jesiennych wrzosów. Wszyscy pracownicy dziękują dzieciom i ich rodzicom za pamięć i życzenia.

Czy łatwo być strażakiem?(październik)

Na to pytanie starali się nam odpowiedzieć panowie strażacy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 9 w Mosinie, którzy zostali do nas zaproszeni. Wielką atrakcją był sam wjazd wozu strażackiego na teren przedszkola. Dzieci zapoznały się z wyposażeniem wozu, przeznaczeniem różnych „dziwnie” wyglądających urządzeń. Mogły wsiąść do wozu i obejrzeć jego wnętrze . Chętnie też korzystały z możliwości posługiwania się wężem strażackim, co okazało się wcale nie takie łatwe. Mając małe próbki zawodu strażaka, może któreś z dzieci w przyszłości pójdzie w ślady naszych gości.

Ruch to zdrowie(październik).

Grupa Starszaków 9 października odwiedziła Mosiński Klub Loft Fitness, gdzie wzięła udział w pogadance na temat odżywiania, ruchu i zdrowia oraz uczestniczyła w zajęciach sportowo- ruchowych.
Zajęcia miały na celu propagowanie u dzieci zdrowego stylu życia oraz zaszczepienie pozytywnego stosunku do wszelkich form aktywności ruchowej!

Gimnastyka dla smyka! 

Pod takim tytułem  w  ubiegłym tygodniu rozpoczęła się wspólna gimnastyka poranna przy muzyce, którą poprowadzi pani Ania Żurowska. Co tydzień w środę o godz. 8:10 zaczniemy  dzień od ćwiczeń na wesoło,  bo wiedzą o tym wszyscy, że “ruch to zdrowie” a „muzyka łagodzi obyczaje” .
Gimnastyka dla smyka.

Dzień chłopca.

W tym dniu wszyscy chłopcy byli bardzo zaciekawieni tym, czy dziewczynki  będą pamiętały o ich święcie, i czy przygotują dla nich jakieś niespodzianki. Dziewczyny oczywiście nie zawiodły. Oprócz tradycyjnych życzeń  zrobiły samodzielnie prezenty. I tak Krasnale otrzymały -medal; Leśne ludki- samochody z modeliny; a Koszałki –Opałki – krawaty. W najstarszych grupach odbyła się dyskoteka do ulubionych przebojów chłopaków.

Dzień chłopca.

Cała Polska czyta dzieciom!

Nasze przedszkole jak co roku  włączyło się do tej ogólnopolskiej akcji. Codziennie nauczycielki czytały wybrane przez dzieci ulubione książki. Do akcji zaprosiliśmy też rodziców. Gościła u nas między innymi mama Zosi, która pięknie czytała o przygodach dziecięcego bohatera Elmera . Dzieci z zaciekawieniem słuchały książki pt: „Elmer i hipopotamy.

Wspólne czytanie.

Powitanie Jesieni.

27 września Wesołe Skrzaty powitały tę najbardziej kolorową porę roku. Pani Jesień odwiedziła przedszkole i zaprosiła wszystkich do wspólnych zabaw muzyczno – ruchowych. Dzieci tańczyły z gazetami, z wstążkami, był także taniec butów. Jednym słowem tańczyła jesień razem z wesołymi skrzatami.  Pani Jesień przygotowała także w ogrodzie przedszkolnym sportowe konkurencje z darami jesieni (m.in. toczenie dyni, rzucanie kasztanami, zbieranie ziemniaków, zbieranie orzechów, żołędzi itp. ). Tak miło powitana jesień na pewno nie będzie smutna, nudna i zimna, ale piękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby!

Człowiek z pasją- wizyta pszczelarza(wrzesień).

25 września br. gościliśmy w naszym przedszkolu Pana Sławka, którego świat pszczół zafascynował tak bardzo, iż postanowił dzielić się swoją pasją z innymi. W bardzo serdecznej atmosferze pan pszczelarz opowiadał dzieciom o życiu pszczół, ich pracy i zwyczajach oraz znaczeniu w przyrodzie. Dzieci mogły z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza (ubranie, dymkę, ramkę), produkty wytworzone przez pszczoły (pyłek, mleczko, wosk ) oraz mogły skosztować miodu.  Poznały rodzaje miodów oraz kwiaty z jakich pochodzą.  Spotkanie z pszczelarzem poszerzyło wiedzę dzieci na temat szeroko pojętego pszczelarstwa oraz umożliwiło bliski kontakt z produktami stworzonymi przez naturę. Bardzo serdecznie dziękujemy dziadkowi Laury  za to wartościowe spotkanie !

Wizyta pszczelarza.