Relacje z imprez

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek 

Już z samego rana w naszym przedszkolu było wesoło i bardzo kolorowo. Nasze przedszkolaki 5.11.2021 r. przybywały do przedszkola w strojach swoich ulubionych bohaterów bajek. Z okazji Dnia Postaci z Bajek dzieci wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bajkowych postaciach. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, tańce i zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Tego dnia został rozstrzygnięty konkurs pt. „Moja ulubiona postać z bajki”. Dzieci otrzymały dyplomy i  oczywiście książeczki z bajkami.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.

Dzień Chłopaka 

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodziliśmy 30 września. W tym dniu we wszystkich  grupach dziewczynki wręczały chłopcom upominki, własnoręcznie zrobione laurki, złożyły życzenia i uściskały chłopców. Nie zabrakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci. We wszystkich grupach był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.

Dzień Ziemniaka

23 września wszystkie przedszkolaki powitały Panią Jesień, która przyszła do przedszkola w tym roku z ziemniakami! Zaprosiła ona dzieci do obejrzenia teatru cieni pt. O historii ziemniaka. Przedszkolaki dowiedziały się, że król Jan III Sobieski sprowadził kartofle do Polski. Ten dzień był wyjątkowy, gdyż wesołe skrzaty ukryły w ogrodzie przedszkolnym dla dzieci zadania do wykonania z ziemniakiem w roli głównej. Przedszkolaki z zapałem i uśmiechem wykonywały zadania i szukały kolejnych skrzatów. Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek i degustacja pyry z gzikiem. Działania plastyczne z ziemniakiem odbyły się już kolejnego dnia i każdy mógł wyczarować z ziemniaka ludzika lub zwierzątko.

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 

Wszyscy swoje święto mają,
tańczą, skaczą i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają,
I też swoje święto mają ! 

Dnia 20.09.2021 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Przedszkolaka”. Dzieci spędziły swoje święto pod znakiem dobrej zabawy i uśmiechu. Panie w swoich grupach przygotowały zabawy muzyczno-ruchowe i sportowe. Radości nie było końca!

Wycieczka „Janowe Pole”

W dniu 15.09.2021r grupa najstarsza „Koszałków  Opałków” udała się na wycieczkę na „Janowe pole” w Krosinku. Pogoda była wspaniała tak samo jak miejsce do którego się udaliśmy! Przywitały nas osiołki spragnione głaskania i czesania. Mogliśmy je także nakarmić marchewką. Następnie Pani instruktor przekazała nam podstawowe wiadomości na temat jazdy w siodle, które mogliśmy wykorzystać w praktyce – jeżdżąc na pięknym koniu o imieniu Iskierka. Poradziliśmy sobie doskonale!! Poznaliśmy także królika o imieniu Pasztet, mogliśmy przytulić się do ogromnego i mięciutkiego  psa pasterskiego. Ogromną radość sprawiła nam jazda za traktorem na przyczepie pełnej słomy. Poczuliśmy się jak prawdziwi farmerzy. Braliśmy także udział w konkurencjach – toczenie dyni i rzut ziemniakiem do taczki. Po zaliczeniu zadań na piątkę, zmęczeni zasłużyliśmy na „małe co nieco”, czyli kiełbaskę, bułkę  i soczek. Wszystko co dobre szybko się kończy i my także musieliśmy się pożegnać i wrócić do przedszkola. To był wspaniały, pełen wrażeń dzień! Na pewno długo pozostanie w naszej pamięci!

Dzień Kropki.

15 września dzieci z grupy „Krasnale” przyłączyły się do obchodów Dnia Kropki. Międzynarodowy Dzień Kropki obchodzony jest od 2008 roku w 108 krajach. Tego dnia wszystkie „Krasnale” miały na sobie ubrania w kropki. Ale najważniejszym przesłaniem Dnia Kropki jest to, iż niezależnie od wieku każdy z nas ma jakiś talent.  Dzieci w przedszkolu dowiedziały się jak ważnym elementem jest niepozorna kropka. Stała się ona bohaterką wielu zabaw plastycznych i ruchowych. Dzieci słuchały też interaktywnej książki Herve Tulleta „Naciśnij mnie”, w której niezwykłe przygody kolorowych kropek rozbudzają wyobraźnię i zachęcają do wspólnej zabawy. Następnie dzieci odkrywały swoje talenty tworząc własne znaki. Ich pomysłowość nie miała granic. Powstały „kropkowe” dzieła sztuki.

Bezpieczne wakacje nad wodą 

W ostatnim tygodniu czerwca grupa Koszałków Opałków miała przyjemność uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych „Bezpieczne wakacje nad wodą”, zorganizowanych przez Mosiński Klub Żeglarski. Przedstawiciele Klubu w niezwykle ciekawy sposób przekazali i zademonstrowali treści dotyczące bezpieczeństwa nad wodą w czasie wakacji. Dzieci miały okazję aktywnie i praktycznie utrwalić zdobyte wiadomości.

Spacerkiem na Osową Górę 

Grupa Koszałków Opałków w dniu 24.06.2021 r.  wyruszyła po śniadaniu na pieszą wycieczkę. Zdobyliśmy najwyższy szczyt w Mosinie – Osową Górę 132 m npm. Po drodze odwiedziliśmy wiejską zagrodę, w której mieszka nasza koleżanka Iga. Bardzo chciała pokazać nam swojego ulubieńca, a był nim jej piesek. Następnie urządziliśmy sobie piknik na Gliniankach i pobawiliśmy się na pobliskim i wspaniałym ( ze względu na tyrolkę ) placu zabaw. To była wspaniała piesza wyprawa i wszyscy dali radę. Wróciliśmy we wspaniałych humorach.

Dzień Dziecka 2021

  • u Koszałków Opałków

Dzień 1.06 minął bardzo szybko! Szkoda…, bo było bardzo dużo niespodzianek i przyjemności ! Na dzień dobry Pani pomalowała nam twarze. Każdy mógł wybrać sobie wzór, który podobał mu się najbardziej. Po śniadaniu dowiedzieliśmy się, że w sali została schowana mapa prowadząca do skarbu!! Musieliśmy ją odszukać a potem ruszyliśmy na wyprawę pełną  przygód. Najpierw zostaliśmy podzieleni na dwa zespoły i rywalizowaliśmy, która drużyna pozbiera więcej piłeczek schowanych w trawie. Bawiliśmy się także w „łapanie ogonków” (to szarfy wsunięte za pasek spodni). Karmiliśmy  głodnego rekina (trzeba było wrzucić do jego paszczy woreczek z grochem). Rozwiązywaliśmy mnóstwo zagadek. Na tarasie układaliśmy ogromne puzzle – wcale nie było tak łatwo!!! Zbieraliśmy punkty rzucając do celu balonem wypełnionym wodą.  Kiedy wykonaliśmy wszystkie zadania ruszyliśmy na poszukiwanie skarbu! Okazało się, że to prezenty dla wszystkich dzieci ! Było wspaniale!!!! Ale to wcale nie koniec atrakcji. Był jeszcze piknik! – wcale nie na trawie tylko na dywanie w naszej sali,  bo zaczął kropić deszcz. Nie szkodzi i tak było fantastycznie. Pani sprzedawała nam lody. Tak, tak… sprzedawała. Nie płaciliśmy pieniędzmi – tylko dobrym słowem, które musieliśmy powiedzieć do kolegi lub koleżanki z grupy. Do pikniku przyłączyła się także pani Dyrektor, która wszystkim dzieciom złożyła życzenia i poczęstowała pysznym cukierkiem. To był naprawdę UDANY DZIEŃ!!!

  • u Krasnali

To pierwszy Dzień Dziecka Krasnali obchodzony w przedszkolu. Święto to obfitowało w wiele niespodzianek . Jedną z nich było malowanie twarzy: dziewczyny preferowały wzór motyla, a chłopacy  Supermena. Dzieciom podobały się bardzo  zabawy z balonami i chustą animacyjną. Niełatwym zadaniem było też  wspólne celowanie piłeczkami leżącymi na chuście, tak aby wpadły do małego otworu. Ale wszystko pobiła pewnie „lodowa uczta” mniam, mniam. Krasnale przyjęły życzenia od swoich pań , otrzymały „Certyfikaty Super Dzieciaka”  i mały upominek  od pań : bańki mydlane oraz cukierki.  Czy były zadowolone? Obejrzyjcie proszę zdjęcia.

  • u Leśnych Ludków

Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci, nie tylko tych najmłodszych, ale także i tych zupełnie dorosłych, które dawno temu opuściły rodzinny dom. Dla rodziców ich dzieci pozostaną nimi do końca życia. W tym ważnym dniu Leśne Ludki uczestniczyły w poszukiwaniu zaginionej skrzyni, w której ukryte były niespodzianki dla dzieci. Aby znaleźć skrzynkę trzeba było rozwiązać zadania i zagadki a także  znaleźć właściwy klucz, pasujący do jej  otwarcia. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem bez problemu. Nie zabrakło tańców, zabaw sprawnościowych no i pysznych lodów:) Dzieciom życzymy, żeby ich święto trwało przez cały rok:)

„Bajeczna Księga” u Koszałków

Koszałki Opałki wzięły udział w projekcie czytelniczym pt. „Bajeczna Księga”, której efektem końcowym jest wzruszająca książka pt. „Ratujmy nasz dom”. Razem z Rodzicami bardzo chętnie i z wielkim entuzjazmem podjęły wyzwanie i stworzyły wspaniałą książkę. Nasze dzieci bardzo troszczą się o przyrodę, a historia mieszkańców cudownego dębu bardzo ich zmotywowała do pomocy, której szukali wśród innych mieszkańców lasu, ale też wśród przyjaznych ludzi. Pomysłów na ocalenie dębu było mnóstwo, a radości ze wspólnego tworzenia tej historii jeszcze więcej. Książka była, po każdej dopisanej przygodzie, czytana w przedszkolu i tak się dzieciom spodobały przygody naszych bohaterów lasu, że doczekamy się już niedługo profesjonalnego wydania ! – Dzięki naszym Kochanym Rodzicom 🙂 Będzie pamiątka na lata!  Obiecujemy, że kolejne grupy najstarszych dzieci w przedszkolu będą jej słuchać ! Takie wartościowe i wspólne dzieło nie może tylko stać na półce. Pomimo, iż projekt się skończył my będziemy go kontynuować z kolejnymi grupami naszych przedszkolaków, tak bardzo spodobał się dzieciom! Dziękujemy wszystkim, którzy przelali na papier, obfitujące w pełne wartości historie !

Zabawy EKO sportowe u Leśnych Ludków

Leśne Ludki brały udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym EKO Przedszkolaki, w którym co miesiąc realizowały zadania związane z ekologią. W maju wyzwaniem dla dzieci była ekologiczna olimpiada sportowa, z konkurencjami w których wykorzystać można tylko surowce wtórne. Dzieciom wszystkie konkurencje bardzo się spodobały i nie chciały kończyć eko zabaw ! Najwięcej emocji wzbudziły zabawy w : zbieranie nakrętek przy użyciu klamerki oraz „murarza” – przenoszenie kostki styropianu przy użyciu patyków.

Obchody Dnia Ziemi w naszym przedszkolu !

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji :

https://www.youtube.com/watch?v=YNnDh-ktfzM

 

Zajączek wielkanocny w przedszkolu!

Jedną z najprzyjemniejszych dla dzieci tradycji wielkanocnych jest „zajączek”. Chodzi on z koszyczkiem wielkanocnym i zostawia prezenty, zazwyczaj słodkości i drobne upominki. Na jego przyjście trzeba się jednak przygotować. W tym roku już w piątek odwiedził  nasze przedszkole zajączek wielkanocny. Przyszedł, a raczej przykicał z prezentami dla dzieci. Już od rana przedszkolaki z niecierpliwością czekały na przyjście „Zajączka”, jednakże w tym roku nie zostawił prezentów ot tak, po prostu. Zajączek przygotował dla dzieci mnóstwo poleceń i zadań, których dopiero rozwiązanie doprowadziło przedszkolaki do ukrytej niespodzianki. A ile przy tym było radości i śmiechu!

Przedszkolaki sadzą drzewa !

Dnia 26 marca w naszym przedszkolnym ogrodzie odbyło się sadzenie drzew i krzewów, w ramach realizacji zadań z Ogólnopolskiego Projektu Eko Przedszkolaki, w którym nasze przedszkole bierze udział w tym roku. Dzieci z grupy „Leśne Ludki” po zapoznaniu z etapami sadzenia drzew i krzewów same przystąpiły do pracy.  Przy wykopywanie dołków pod bryłę korzeniową  pomógł nam Pan Marian, nasz ogrodnik, ale przy zasypywaniu korzeni ziemią i podlewaniu dzieci świetnie sobie poradziły. Wspólnie udało nam się posadzić: forsycję, perukowca, budleje, lilak pospolity oraz pęcherznicę kalinolistną. Cieszymy się, że przybyły nam kolejne drzewa i krzewy do obserwacji i obiecujemy, że będziemy o nie dbać, jak na prawdziwych ekologów przystało !

Jest już Wiosna ! 

W poniedziałek 22 marca wszystkie dzieci z Przedszkola „Wesołe Skrzaty” miło i radośnie przywitały Wiosnę. Bawiliśmy się świetnie śpiewając piosenki, które inscenizowaliśmy. Nie zabrakło wesołych zabaw i opowieści ruchowych. Pożegnaliśmy się z Panną Marzanną – zimową panną, a powitaliśmy piękną Panią Wiosnę. Atmosfera była cudowna, wszystkim dopisywał wiosenny, zielony i doskonały humor.

 

Dzień Kobiet 

W poniedziałek 8 marca wszystkie Wesołe Skrzaty przyjemnie i wesoło świętowali Dzień Kobiet. Chłopcy upiekli pyszne babeczki, złożyli piękne życzenia i wręczyli koleżankom miłe niespodzianki. Z tej okazji urządziliśmy również słodkie przyjęcie ! 🙂

Dinozaury odwiedziły Maluchy.

26 lutego  Krasnale świętowały” Dzień Dinozaura”. Pomimo tak młodego wieku, niektóre dzieci posiadały dużą wiedzą na temat żyjących dawno temu, legendarnych gadów. Przedszkolaki oglądały zdjęcia i książeczki , bawiły się zabawkowymi dinozaurami, śpiewały piosenki o „Dinusiach”.  Dużą atrakcją było też memory tematyczne. Na koniec każdy zrobił  zwierzaka z papierowego talerzyka. Wszystkie dzieci były bardzo dumne z samodzielnie wykonanej zabawki.

Dzień Dinozaura.

Balik karnawałowy 2021 

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W tym roku Tłusty czwartek przypadał 11 lutego i to właśnie w tym dniu dzieci z grupy Leśne Ludki bawiły się na swoim baliku karnawałowym. Tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych baśni-  można było spotkać wróżki, księżniczki, smoka, policjanta, biedronki, Spider-Mana, Batmana. Zabawę rozpoczął pokaz strojów karnawałowych a po nim bawiliśmy się doskonale przy znanych i lubianych piosenkach. Nie mogło także zabraknąć konkursów. Był  taniec z balonem, gorące krzesła, karnawałowe zagadki, taneczny wąż pod poprzeczką…Była też sesja zdjęciowa w karnawałowych strojach i słodki poczęstunek- oczywiście pyszne pączki. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie miłym wspomnieniem.

Balik karnawałowy u Leśnych Ludków

Krasnalowy balik karnawałowy.

5 lutego nie był zwykłym dniem dla trzylatków. Widoczne to było już od rana, gdy maluchy przychodziły przebrane w różne stroje. Postaciami dominującymi były księżniczki oraz policjanci. Wszystkim dopisywał humor podczas zabaw tanecznych, a także licznych konkursów. Uznajemy pierwszy balik za bardzo udany i z tęsknotą czekamy na przyszłoroczny.

Balik Maluchów.

U Koszałków Opałków 4 lutego odbył się balik karnawałowy. Tego dnia humory dopisywały wszystkim przebierańcom, bawiliśmy się przy największych dyskotekowych przebojach i zabawach ruchowo-muzycznych. Ogromne emocje, jak zawsze wzbudziły zorganizowane konkursy. Znaleźliśmy też czas na odpoczynek przy słodkich niespodziankach.

Balik karnawałowy – Koszałki Opałki

 

Wigilia przedszkolna i odwiedziny Gwiazdora

22 grudnia odwiedził wszystkie nasze przedszkolaki Gwiazdor. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, ale kiedy znalazły się blisko Gwiazdora  – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego worka prezentów Gwiazdor przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał je, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu.  Słuchał piosenek śpiewanych przez dzieci, a nawet sam chciał się przyłączyć do wesołej zabawy. Na koniec wręczał każdemu dziecku przyniesione ze sobą upominki. Warto było czekać na tego miłego gościa cały rok ! Po spotkaniu z Gwiazdorem była uroczysta Wigilia w każdej sali, składanie życzeń i wspólne śpiewanie kolęd.

Mikołajki

7 grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Mikołajki. Ten dzień był bardzo szczególny i wyjątkowy dla wszystkich Wesołych Skrzatów. Dzieci ubrały czerwone stroje i piękne mikołajowe czapki. W tym roku każda grupa w swojej sali świętowała ten dzień. Dzieci brały udział w zabawach tanecznych, ruchowych oraz korowodach przy piosenkach o Świętym Mikołaju. Były też konkurencje sportowe i odczytanie listu od Świętego Mikołaja z zadaniami dla dzieci. Świętowanie zakończyło się poczęstunkiem pierniczkami. Śmiechu i radości było co niemiara, a jak wiadomo śmiech to zdrowie.

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Niestety ze względu na pandemię nie mogliśmy zaprosić pluszaków naszych podopiecznych…Panie z grup Krasnali i Leśnych Ludków zorganizowały wiele misiowych atrakcji-zapoznały dzieci z prawdziwą  historią pluszowego misia, była misiowa gimnastyka, misowe pląsy i  zagadki, których bohaterami były bajkowe misie. Dzieci wysłuchały także przygód Kubusia Puchatka i wykonały ,,misiową” pracę plastyczną.  Natomiast Koszałki Opałki w tym roku świętowały Dzień Misia po angielsku – były piosenki, poszukiwania misia -Teddy Eddie oraz zadania do rozwiązania w j. angielskim, utrwalające poznane słownictwo. Ponadto dzieci aktywnie słuchały bajki „Goldilocks and the three bears”.  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Dzień Pluszowego Misia odbędzie się z udziałem naszych kochanych pluszaków!

Dzień Misia

Pasowanie Krasnali.

Maluszki długo musiały czekać na swoją uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”, która w naszym przedszkolu jest tradycją już od wielu lat  Ale nareszcie nadszedł ten dzień – 18 listopada 2020r. Od samego rana było wiadomo, że będzie to wyjątkowy dzień, wystarczyło spojrzeć na odświętnie, pięknie ubrane  trzylatki. Podczas uroczystości dzieciaki pochwaliły się tym, czego nauczyły się przez dwa miesiące chodzenia do przedszkola. Potem złożyły ślubowanie i pasowane przez panią Dyrektor, zostały pełnoprawnymi przedszkolakami naszego przedszkola. Na znak przynależności do „Wesołych skrzatów” dostały dyplomy i czapki krasnali. Następnie zmęczone, ale szczęśliwe zasiadły do „Krasnalowej uczty”.

Pasowanie.

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W środę, tj. 10 listopada w grupie „Koszałków Opałków” naprawdę wiele się działo! Wszyscy  przyszliśmy do przedszkola w strojach galowych aby świętować dzień Odzyskania Niepodległości.  Podczas zajęć wyjaśniliśmy z pomocą pani, czego dotyczy obchodzone święto i co to jest „niepodległość”.

Słuchając wiersza pt. „Kto Ty jesteś?”  przypomnieliśmy sobie nasze symbole narodowe, przy okazji własnoręcznie wykonaliśmy flagi i dowiedzieliśmy się co oznaczają jej barwy. Pani także opowiedziała nam legendę  o św. Marcinie i o tym, skąd wziął się pomysł pieczenia rogali. Oczywiście musieliśmy je upiec bo wszystkim pociekła ślinka. Na wzór św. Marcina chcieliśmy zrobić coś dobrego, więc postanowiliśmy podzielić się tymi pysznościami  z dziećmi całego przedszkola,  paniami i panem Marianem. To była wspaniała uczta!

To jeszcze nie wszystko – o godzinie 11: 11 wszystkie przedszkolaki odśpiewały Hymn Polski- łącząc się w ten sposób z dziećmi całej Polski.

Święto Niepodległości

PRZYJACIEL KOSZAŁKÓW OPAŁKÓW

W minionym tygodniu mówiliśmy o niesieniu pomocy, także zwierzętom. O tym jakie są ich zwyczaje oraz co robić aby czuły się z nami dobrze. Marzeniem dzieci było mieć przyjaciela i opiekować się nim. Życzenie się spełniło! W naszej sali zamieszkał chomik !!!  Podczas zajęć dzieci wykonały książeczki w których narysowały ilustrację naszego zwierzątka oraz jego mieszkanie. Każdy także przedstawił swoją propozycję na imię dla chomika. Imiona zostały zapisane na karteczkach z których zrobiliśmy losy.  Chomik otrzymał imię – Leosia. Codziennie obserwujemy co nasz ulubieniec robi –  mieliśmy okazję zaobserwować jak chrupie jabłuszko i biega w swoim kołowrotku, najczęściej jednak wyleguje się  w swojej sypialni. W każdy piątek wyznaczeni dyżurni sprzątają jej mieszkanko. To także czas kiedy dzieci mogą przytulić Leosię i ją pogłaskać.

Nasz przyjaciel chomik

Światowy Dzień Postaci z Bajek u Leśnych Ludków

5 listopada to Światowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Dzieci z grupy Leśne Ludki wzięły udział w zabawach wymagających wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki słowne, rozpoznawały bajkę po rekwizycie. Były muzyczne zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Ten dzień dostarczył dzieciom wiele radości.

Dzień Postaci z Bajek u Leśnych Ludków

Konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki” rozstrzygnięty !

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także uczą i przekazują ważne prawdy życiowe. To wszystko sprawia, że dzieci tak je uwielbiają ….      

Nasze przedszkolaki licznie i chętnie wzięły udział w przedszkolnym konkursie plastycznym pt. „Moja ulubiona postać z bajki” organizowanym z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek. Celem konkursu było propagowanie bajek i baśni dla dzieci, rozwijanie wyobraźni małych artystów, a także umiejętności plastycznych. Przy ocenie prac jury brało pod uwagę pomysłowość i samodzielność wykonania pracy. Tym razem jury nie przyznało miejsc, a wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a wyróżnione prace zostały nagrodzone książkami dla dzieci. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zaangażowanie.  

Konkurs „Moja ulubiona postać z bajki”

Tydzień warzyw u Krasnali.

Najmłodsi przedszkolacy rozmawiali w tym tygodniu o warzywach. Poznawały je wszystkimi zmysłami: badając ich kształt dotykiem, wzrokiem; wąchając i smakując podczas degustacji, słuchając wierszy i piosenek o jarzynach. Utrwalały ich nazwy wykonując prace plastyczne. Dowiedziały się, jak ważne jest jedzenie warzyw dla zdrowia człowieka

Warzywa.

Krasnale poznają owoce. 

W tym tygodniu Krasnale poznawały owoce rosnące jesienią w ogrodzie. Rozwijały także swoje umiejętności manualne, tworząc piękne prace plastyczne. Wzmacniały wiarę we własne możliwości widząc efekt swoich starań.

Dzień Chłopaka  30.09.2020

W dniu 30 września w każdej grupie wiekowej obchodziliśmy Dzień Chłopaka. „Krasnoludki” wykonały babeczki z owocami, „Leśne Ludki” upiekły placek ze śliwkami a „Koszałki Opałki” – placek z jabłkami z polewą czekoladową, wszystko po to aby uroczyście i słodko obchodzić ten wyjątkowy dzień. Ale  pychotka !!! Dziewczynki zatańczyły dla chłopców oraz wręczyły laurki z niespodzianką. Na zakończenie odbyła się sesja zdjęciowa podczas której każdy chłopiec został kierowcą i zabrał na wycieczkę jedną z koleżanek. Każdy chłopak tego dnia w naszym przedszkolu był uśmiechnięty!

Sprzątanie Świata Polska – Mosina 2020

18 września 2020 r. nasze przedszkolaki wzięły udział w Światowej Akcji „Sprzątanie Świata” Polska 2020 pod hasłem ,,Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy! Plastik ? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.” Dzieci z grupy „Leśne Ludki” i „Koszałki Opałki”  w atmosferze emocjonalnego zaangażowania uczestniczyły w akcji i oczyszczały z odpadów najbliższą okolicę przedszkola. Wszyscy zostali wyposażani w rękawice ochronne i plastikowe worki na odpady. Po zajęciach dydaktycznych przeprowadzonych na ww. temat, które zainspirowały dzieci do działania mającego na celu dbanie o nasze najbliższe  środowisko ruszyły do działania. Dzieci dowiedziały się, jak  należy dbać o przyrodę, chronić ją by korzystać z jej uroków, a przede wszystkim  próbowały znaleźć odpowiedzi na pytania: Skąd tyle śmieci ? Kto je tu zostawił? Dlaczego trzeba sprzątać świat?  Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem porządkowały otoczenie w okolicy przedszkola. Akcja odbyła się sprawnie, z wielką energią do działania. Jeśli świat będzie czysty – zdrowa będzie żywność, powietrze, woda! To wpajamy dzieciom już od najmłodszych lat. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami!

PAMIĘTAJ!Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.” /Florian Plit/

Sprzątanie świata 2020

Dzień Kropki u Leśnych Ludków. 

Kropka – niby nic, a jednak coś wielkiego. Ten zwyczajny mały punkt od wielu lat jest symbolem twórczej zabawy zmierzającej do odkrywania talentów, drzemiących w każdym z nas niezależnie od wieku. Kropka postawiona niedbale na czystej kartce przez małą, nieśmiałą dziewczynkę o imieniu Vashti spowodowała, że cały świat oszalał na jej punkcie. Święto Kropki – obchodzone 15.09.2020 r.  rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu animowanego o dziewczynce Vashti – bohaterce książki P. H. Reynoldsa, która dzięki ,,kropce” uwierzyła w siebie i odkryła swój talent plastyczny. Następnie szukaliśmy kropek ukrytych w naszej sali, łączyliśmy się podczas zabawy w pary zgodnie z kolorem kropek na ubrankach. Wysłuchaliśmy piosenki o kropkach, które czasami pojawiają się na policzkach lub nosku- czyli o piegach. Podczas słuchania piosenki liczyliśmy kolorowe piegi . Następnie wykonaliśmy ,,kropkowaną” pracę plastyczną. Wszystkie zaplanowane działania dzieci zawierały element wychowawczy, kształcący i edukacyjny. W swym założeniu miały: rozwijać umiejętność integracji, kształcić twórczą kreatywność, wzmocnić wiarę w swoje możliwości, dostarczyć wiele pozytywnych emocji. Dla podkreślenia istoty święta, dzieci  ubrane były w ,,kolorowe kropki”, nie zabrakło również kolorowych piegów na noskach i policzkach. Dzień zaliczyliśmy do bardzo radosnych i udanych. 

Dzień Kropki.

Rok szkolny 2019/ 2020

„Od najmłodszych lat w sportowy świat.”

3 marca wzięliśmy udział w Turnieju Sportowym Przedszkoli  Gminy  Mosina pod hasłem zawartym w tytule. Reprezentowała nas grupa Koszałków –Opałków. Oprócz nas brało w nim udział siedem przedszkoli  z terenu gminy. W tym roku najważniejsza była wspólna zabawa, drugorzędną rolę pełniła rywalizacja. Konkurencje były bardzo ciekawe i wywoływały dużo śmiechu i radości  u dzieci. W nagrodę za przejście wszystkich stacji każde dziecko otrzymało medal i drobny upominek. Szczegółowa  fotorelacja  poniżej.

Tajemnicze paczki i puenty.

Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu to miejsce, do którego udały się na wycieczkę dwie najstarsze grupy. Celem wyjazdu było poznanie instytucji kulturalnych wpływających na rozwój człowieka, na jego wrażliwość, estetykę, poczucie piękna. Podczas wizyty dzieci obejrzały zaplecze teatru, dowiedziały się, jakie nazwy, często zaskakujące, noszą niektóre części  stroju scenicznego tancerzy i tancerek baletu np. kokosznik, paczki , puenty czy figury taneczne np. miotła rosyjska. Odpowiedzi proszę szukać u swoich pociech. Przedszkolacy odbyli muzyczne podróże do Rosji, Hiszpanii i Chin poprzez poznanie tańców z tamtych regionów. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do przedszkola.

W karnawale same bale!

Oczywiście w naszym przedszkolu tradycji stało się za dość i w ostatni piątek przed feriami odbył się  Bal przebierańców 2020. W tym roku wodzirejami byli dwaj czarodzieje. W przerwach między tanecznymi popisami przedszkolaków,  organizowane były konkursy i  zawody z wykorzystaniem różnych akcesoriów. Radości i śmiechu było przy tym co nie miara. A w domu wszystkie dzieci na pewno podzieliły się z rodzicami swoimi indywidualnymi wrażeniami z tej wspaniałej imprezy. Już z tęsknotą czekamy na kolejny bal za rok!

Dzień Babci i Dziadka u Leśnych ludków .

Dzień Babci i Dziadka w grupie „Leśnych Ludków” odbył się w środę 22.01.2010r. Dzieci wystąp iły w przedstawieniu jasełkowym, a następnie zaśpiewały piosenkę dla wszystkich  babć i powiedziały wierszyk dla dziadków. Na zakończenie zabrzmiało głośne 100-lat . W prezencie Dziadkowie otrzymali piękne wianki, które dzieci przygotowały wcześniej wraz z rodzicami na warsztatach. Był także słodki poczęstunek i gorąca kawka i herbatka.

Leśne ludki.

Wiwat Babcie i Dziadkowie „ Starszaków”.

21 stycznia gościliśmy nasze ukochane Babcie i Dziadków. W prezencie dla gości przygotowaliśmy przedstawienie jasełkowe oraz okolicznościowe życzenia i piosenki. Samodzielnie wykonaliśmy upominki: serca z papieru; świecznik z masy solnej, laurki i  ciasteczka owsiane. Babcie i Dziadkowie byli zachwyceni występami i talentami plastycznymi  wnucząt; nie zabrakło też wzruszeń, a nawet łez. Po występach wszyscy zajadaliśmy się pysznym ciastem przygotowanym przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy!!!  Uroczystość zakończyła się robieniem pamiątkowych fotografii.