Jak wspierać rozwój dziecka w wieku przedszkolnym?
Najważniejsze jest to, aby rodzice byli blisko malca, okazywali mu miłość i bezwarunkową akceptację.
Spędzajcie z dzieckiem jak najwięcej czasu i jak najczęściej poświęcajcie go na wspólną zabawę. To dzięki niej dostarczycie mu różnorodnych bodźców, które pobudzą wyobraźnię i poszerzą wiedzę o otaczającym świecie.
Rozwój dziecka w wieku przedszkolnym ma ogromnie znaczenie dla dalszych sukcesów szkolnych i zawodowych. Wprawdzie już w pierwszym roku tworzy się więcej połączeń nerwowych niż przez całą resztę życia, to w okresie przedszkolnym włókna nerwowe stają się grubsze. Grube, izolowane włókna przesyłają impulsy 30-40 razy szybciej niż cienkie. Dlatego tak ważne jest wspieranie rozwoju dziecka właśnie w tym wieku.
Okres 3-6 lat jest bardzo kluczowy, gdyż wtedy możemy zdiagnozować pierwsze symptomy zapowiadających się dysfunkcji. Ale przede wszystkim możemy uzupełnić rozwój przedszkolaka, zapobiegając problemom w edukacji szkolnej. Jeśli dziś zbagatelizujemy te pierwsze oznaki opóźnień neurorozwojowych, to w wieku szkolnym będzie bardzo trudno zaradzić trudnościom w nauce. Im dziecko jest młodsze, tym łatwiejsze jest dokonanie poprawek i modyfikacji. Zatem cokolwiek nas niepokoi, z całą pewnością należy się tym zająć.
Nie przesadzajmy także z zajęciami dodatkowymi.
Przedszkolak opuszcza dom wczesnym rankiem, odwożony przez rodzica jadącego do pracy. Odbierany jest, kiedy rodzic wraca po minimum 8 godzinach pracy. Traktując – wzorem Skandynawów – czas spędzony poza domem, jako czas pracy, okazuje się, że dzieci pracują dłużej niż dorośli.
Zatem zamiast podążać za modą i pędzić na oślep w wyścigu szczurów, zatrzymajmy się i skupmy uwagę na kluczowych umiejętnościach, które odpowiadają za późniejszy sukces lub porażkę w szkole.