Relacje z imprez

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 

20 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka. Jak co roku ten dzień był wyjątkowy, bo wypełniony ulubionymi zabawami, wybieranymi przez dzieci, tańcami oraz poczęstunkiem.  W tym dniu odwiedził nas również Teatr Mozaika z przedstawieniem pt. „Grajmy w zielone”. Razem z leśnymi przyjaciółmi mogliśmy utrwalić zasady zachowania się lesie i bycia eko-bohaterami!

Teatr Mozaika „Grajmy w zielone”

Urodziny Przedszkola Wesołych Skrzatów!

„Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy … Żaden dzień się nie powtórzy …”

19 września 2023 roku obchodziliśmy 70-urodziny naszego Przedszkola w kameralnym „skrzacikowym” gronie, na oficjalne obchody przyjdzie jeszcze czas ! 🙂  Było śpiewająco, kolorowo, słodko i radośnie !

Przedszkole urodziny ma !

Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września obchodziliśmy Dzień Kropki. Choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To święto kreatywności, dzień, w którym nasze przedszkolaki mogą odnaleźć, rozwinąć i zaprezentować innym swoje talenty.

Dzień Kropki
SPRZĄTANIE ŚWIATA- POLSKA MOSINA-2023

14 i 15 września to dni, w którym nasze przedszkolaki zaangażowały się w akcję sprzątania świata. Zgodnie z zasadą „myśl globalnie działaj lokalnie” posprzątaliśmy okolice przedszkola.

Sprzątanie Świata 2023

Klub Małego Muzyka – I koncert 

13 września przedszkolaki wzięły udział w cyklicznym koncercie organizowanym w ramach Klubu Małego Muzyka. Temat spotkania to
„Los sobreros”, a muzycy zabrali nas w  podróż po Meksyku. Dzieci poznały charakterystyczne instrumenty i melodie. W rytm tanecznych zabaw i konkursów zapoznały się z meksykańskim strojem oraz historią. Czekamy na kolejny koncert…

Los sobreros

Teatr Lalek  pt. „Tola i Szymek”

W czwartek 7 września grupę „Koszałków Opałków” odwiedził teatr lalek. Przedstawienie opowiadało o spotkaniu  Szymka – energicznego i przebojowego chłopca z niewidomą Tolą, na przejściu dla pieszych. Podczas spektaklu dzieci z najstarszej grupy miały okazję, razem z Szymkiem, dowiedzieć się w jaki sposób osoby, które nie widzą radzą sobie w życiu. Mogli dotknąć i zobaczyć laskę osoby niewidomej, książkę pisaną alfabetem braille´a, dowiedzieli się dlaczego na przejściu dla pieszych słychać sygnał szybki i wolny i co on oznacza. Mogli, także sami porozmawiać z Tolą i zadać jej pytania, np. Gdzie chodzi do szkoły? Czego tam się uczy? Czy ma przyjaciół i jak ich rozpoznaje? itp. To spotkanie było wartościowe i pouczające. Bardzo polubiliśmy Tolę i Szymek również, choć na początku trochę się z Toli śmiał.

Teatr Lalek

Rok szkolny 2022/2023

Wizyta strażaków z OSP Mosina w przedszkolu !

Wizyta strażaków w naszym przedszkolu wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku, dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudził wielki, czerwony wóz strażacki, do którego każde dziecko mogło wejść. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy. Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część przedszkolaków, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem. Na zakończenie spotkania strażacy zaprezentowali działanie węża strażackiego, robiąc wielką kurtynę wodną, co w taki upalny dzień sprawiło wszystkim dzieciom wiele radości !!!

Dzień Dziecka w Nenufar Club w Kościanie!

W dniu 1.06.2023 r. wszystkie nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę autokarem do Nenufar Club w Kościanie, aby przeżyć niezapomnianą przygodę w Pirackim Parku Rozrywki. Dzieci z pomocą animatorów zdobywały różne umiejętności, aby na końcu przygody w parku, odnaleźć piracki skarb! Podczas pobytu w Parku Rozrywki przedszkolaki  odwiedzili wioskę indiańską, gdzie zwiedzili tipi wodza oraz tańczyli w kolorowych, indiańskich strojach. Z kolei w starożytnym Egipcie odczytywali hieroglify. Kolejnych wrażeń dostarczył dzieciom świat iluzji, czyli pobyt w „Zakręconym domku” oraz w „Czarnej dziurze”. W „Świecie bajek” dzieci poznały domki bohaterów ulubionych bajek. W czasie wycieczki przedszkolaki mieli również okazję poznania ważnych zabytków architektonicznych świata. Ostatnim punktem wycieczki był rejs tratwą, który był okazją do obserwacji przyrodniczych, poznania roślinności i zwierząt ekosystemu wodnego. Dzieci wróciły do przedszkola bardzo zadowolone, choć wszystkie bardzo chciały jeszcze zostać w parku i spędzić czas na licznych placach zabaw i dmuchańcach ! :))

 

#Move Week 2023 Polska u Wesołych Skrzatów ! 

Podjęliśmy aktywne wyzwanie razem z Fundacją V4Sport i dołączyliśmy do corocznego, globalnego wydarzenia promowania regularnej aktywności fizycznej wśród najmłodszych dzieci. Przez cały tydzień nasze przedszkolaki codziennie ćwiczyły, a razem spotkały się 30.05. 2023 r. aby wspólnie z Akademią Krokieta i Lamy zrobić przedszkolny trening!

 

#Move Week 2023 Polska
        

Spotkanie z pszczelarzem 

W dniu 18 maja przedszkolaki z grupy Leśne Ludki i Koszałki Opałki miały możliwość poznania tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Dzięki opowieściom pszczelarza dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. W trakcie opowiadania poznały fascynujący świat tych owadów. Dowiedziały się  jakie kwiaty pszczoły muszą odwiedzić aby zebrać kropelkę miodu, czego się uczą w pszczelim przedszkolu, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Miały możliwość zobaczyć strój pszczelarza – przymierzyć go, oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy: dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto.
Spotkanie zakończyło się degustacją pyłku kwiatowego.
Najważniejszym jednak przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi.

Spotkanie z pszczelarzem

Razem śpiewamy i tańczymy, dobrze się bawimy!

To hasło przewodnie V Przeglądu Aktywności Twórczej Dzieci organizowanego przez Przedszkole nr 4 w Mosinie.  Odbył się on 16 maja w pięknej scenerii ogrodu przedszkolnego. Nasze przedszkole reprezentowała grupa Koszałki- Opałki  tańcząc układ taneczny do utworu Cleo – „Dom”. Dzieci wspaniale wykonały swoją funkcję reprezentacyjną o czym świadczą liczne pochwały i gromkie brawa. Przedszkolacy mieli okazję obserwować występy rówieśników z innych placówek, był też czas na zabawę, wspólne tańce, integrowanie się. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, ponieważ wszystkie dzieci włożyły dużo pracy w przygotowanie swoich występów.

Mosina- nasze miasto.

Większość starszaków mieszka w Mosinie. Sprawdziliśmy jak znają swoje miasto. Quiz wiedzy wypadł na ocenę dobrą, wysunięty został więc wniosek o systematycznym kształtowaniu wiedzy o najbliższej nam okolicy. W związku z tym odbyliśmy kolejny spacer w celu poszerzania wiedzy dzieci.  Przedszkolacy wykonali też piękne rysunki przedstawiające charakterystyczne miejsca naszego miasta. Niektóre z nich można obejrzeć poniżej.

No Title

Koszałki – Opałki w Bibliotece Mosińskiej.

W związku z  „Tygodniem bibliotek” dzieci ponownie zostały zaproszone do biblioteki dziecięcej.  Mogły utrwalić sobie wiadomości o działaniu biblioteki, pooglądać książki oraz posłuchać opowiadania czytanego przez panią Lucynkę. Brały też udział w kreatywnych zadaniach. Na koniec zaskoczyła ich niespodzianka. Każde dziecko otrzymało w prezencie książkę. Niektóre dzieci nie mogły w to uwierzyć i pytały, kiedy muszą książkę zwrócić. Dziękując pani bibliotekarce przedszkolacy wręczyli pani Lucynce pachnący bukiet bzu oraz album o Mosinie z własnoręcznie wykonanymi rysunkami.

Tydzień bibliotek

Konkurs Piosenki Przedszkolnej ! 

9 maja odbył się w naszym przedszkolu Konkurs Piosenki przedszkolnej pt. „Każdy śpiewać może„. Reprezentacji poszczególnych grup zaprezentowali swoją ulubioną piosenkę na scenie przed publicznością, która brawami nagradzała wszystkich równo. Jury miało trudny wybór w przyznaniu pierwszych miejsc ! Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu i życzymy aby rozwijali swój talent! Zapraszamy do galerii zdjęć 🙂

Wiosenny poranek .

Jest to tytuł przedstawienia przygotowanego przez wychowanków Ośrodka szkolno- wychowawczego w Mosinie. Przedstawienie obejrzała najstarsza grupa z naszego przedszkola 24 kwietnia w MOK- u. Było ono piękne i wzruszające, Oddawało nastrój  panującej pory roku. Gratulujemy wykonawcom i nauczycielom przygotowującym uczniów. Koszałkom -Opałkom bardzo podobały się także zabawy i tańce z Biedronką i Pszczółką. Przedszkolacy mieli też okazję zaprezentować się ze swoją piosenką o wiośnie.

Przedstawienie teatralne.

Dzień Ziemi 

Dbanie o naszą planetę jest dla nas bardzo ważne, dlatego nasze przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Ziemi 21 kwietnia. Nauczycielki przygotowały  dla dzieci teatrzyk pt. „Dobre rady na złe odpady czyli Ekologiczny Czerwony Kapturek„. Po przedstawieniu odbyły się również zabawy i ćwiczenia w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem odpadów plastikowych i papierowych tj. butelki, doniczki, nakrętki czy roli. To pokazało dzieciom ideę recyklingu w praktyce. Za wykonane zadania przedszkolaki zbierały pieczątki w ekopaszporcie!

Dzień Ziemi

Śniadanie wielkanocne !

W środę  5 kwietnia w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Na świątecznym stole nie mogło zabraknąć jajka, szyneczki, kiełbaski  a także pięknie udekorowanych stołów przez dzieci. Śniadanko zostało rozpoczęte wspólnym składaniem sobie życzeń świątecznych następnie zasiedliśmy do pięknego stołu zastawionego pokarmami wielkanocnymi.  Ten dzień miał wyjątkowy charakter; dzieci śpiewały piosenki świąteczne i bawiły się w zabawy związane z tradycjami wielkanocnymi. Po śniadaniu wszystkie grupy ruszyły na poszukiwania niespodzianek od zająca pochowanych na terenie ogrodu przedszkolnego. Spotkanie przy wspólnym świątecznym stole sprawiło dzieciom wiele radości.

Śniadanie wielkanocne

Wiosenne warsztaty !

Wiosna piękna, radosna… od tych słów piosenki zaczęły się artystyczne warsztaty wiosenno-wielkanocne.  28 marca dzieci z grupy Leśne Ludki popołudniu przyszły z Rodzicami do przedszkola aby razem spędzić wiosenny czas w sposób twórczy, plastyczny i radosny. Dzięki warsztatom dzieci mogły razem z Rodzicami stworzyć piękne wianki wiosenno-wielkanocne i zabrać je do domu. Był to czas na spędzenie ze sobą kilku chwil i zacieśnienie relacji rodzinnych oraz wychowawczych. To popołudnie minęło pod znakiem miłej i radosnej atmosfery, co doskonale wpasowuje się w świąteczny klimat. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas!

Wiosenne warsztaty

W poszukiwaniu Zająca !

27 marca grupa Leśne Ludki i Koszałki Opałki wybrały się na wycieczkę autokarem do Ogrodu Ekologicznego „Gładysiakowie” w Wirach  na warsztaty wielkanocne „Gdzie jest Zając?”. Zanim dzieci zobaczyły zająca, poznały wiele z tradycji wielkanocnych przekazanych w bardzo ciekawy sposób. Ponadto dowiedziały się wielu ciekawostek na temat jaj, nie tylko tych od kury. Teraz już każdy wie jak wygląda jajo strusia a jak najmniejsze jajko mysikrólika. Co więcej dzieci dowiedziały się jak ważne jest jajko dla naszego zdrowia! Widok kur wolno spacerujących w ogrodzie zrobił na dzieciach duże wrażenie, ale jeszcze większe sprawiło karmienie pąkami czereśni królików i oczywiście głaskanie ich! Dowiedzieliśmy się także co to są: skoki, trzeszcze, turzyca, słuchy i omyk 🙂 Wiecie ? Tak to części ciała zająca szaraka. Na pamiątkę każdy dostał jajo gęsie do ozdobienia i małe czekoladowe. Na koniec pojawił się długo wyczekiwany gość Zając wielkanocny już teraz, aby przekazać ważną wiadomość, że ich obserwuje do Świąt Wielkanocnych !

Ogród Ekologiczny w Wirach

Hurra ! Pierwszy Dzień Wiosny ! 

Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno! Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy!”

W dniu 21 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Uroczystości powitania Wiosny rozpoczęły się od „pojedynku zimy z wiosną” na dużym ekranie oraz zabaw ruchowych i tanecznych. Każda grupa zaprezentowała piosenkę o wiośnie. Dzieci dowiedziały się o starym zwyczaju topienia Marzanny, o gaiku oraz poznały przysłowia związane z wiosennymi miesiącami. Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było odprowadzenie Marzanny na skraj lasu. Wszystkie nasze przedszkolaki radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna. Pomimo tradycji dzieci zdecydowały się, żeby nie niszczyć Marzanny lecz wysłać ją pocztą do Królowej Zimy. Jesteśmy pewni, że po tak radosnym powitaniu nowej pory roku przez naszych wspaniałych Przedszkolaków, Wiosna zawita do nas na dobre!
Witaj Wiosno!

Dbamy o postawę ciała- spotkanie z fizjoterapeutą.

17 marca grupa najstarsza gościła u siebie tatę Jędrka- pana Tomka. Powodem tej wizyty była chęć poznania nowego zawodu, jakim jest fizjoterapeuta. A nasz gość właśnie ten zawód wykonuje. Dowiedzieliśmy się, na czym polega praca pana Tomka i jak duże znaczenie ma ona dla zdrowia człowieka kiedy np.  nie dba  on o utrzymanie prawidłowej postawy ciała przy chodzeniu, siedzeniu. Co grozi temu, kto większość czasu spędza przed telewizorem, tabletem czy komputerem, zamiast uprawiać sporty lub zwyczajnie się poruszać na powietrzu. Jak fizjoterapia pomaga tym, którzy doznali kontuzji czy ulegli wypadkowi. Pan fizjoterapeuta pokazał nam różne ćwiczenia i udzielił nam cennych wskazówek . Bardzo dziękujemy Panie Tomku.

Wizyta fizjoterapety.

Jak zdrowo się odżywiać?

W czwartek 16 marca grupa Koszałków Opałków gościła ,,Natkę Pietruszki”. Dzieci dowiedziały się czym zajmuje się dietetyk, przypomniały sobie Piramidę zdrowego żywienia. Sprawdziły, ile łyżeczek cukru mieści się w popularnych produktach- cukierkach, słodkiej wodzie, soku owocowym, batoniku i czekoladzie. Miały okazję spróbować napojów przygotowanych z mleka roślinnego, bananów i kakao. Hitem okazał się krem zastępujący Nutellę na bazie suszonych śliwek i kakao zjadany z owocami gruszki i jabłka. Mamy nadzieję że dzieci od dziś chętniej będą wybierały zdrowe przekąski i napoje. Bardzo dziękujemy Pani dietetyk Natalii za ciekawe spotkanie.

Dietetyk

 

Nie codzienne odwiedziny u Wesołych Skrzatów !

15 marca w naszym przedszkolu pojawiła się agama brodata o imieniu Miguś ze swoją właścicielką, która opowiedziała o tym egzotycznym zwierzątku wiele ciekawostek. Dzieci miały bezpośredni kontakt z jaszczurką, niektóre odważne pogłaskały ją a inne wolały tylko obserwować ! Serdecznie dziękujemy Firmie Mali Odkrywcy Zwierząt „Fomat” za przybycie na wartościowe warsztaty do naszego przedszkola, a pani Wiktorii za przybliżenie nam świata gadów.

Agama brodata – jaszczurka czy smok ?

Święto małych i dużych Kobiet!

8 marca w całym przedszkolu dziewczynki zastanawiały się czy koledzy przygotowali dla nich jakąś niespodziankę. Krasnoludkowe dziewczyny otrzymały po pięknym, różowym tulipanie i niespodziance. Chłopcy wspólnie z paniami przygotowali również słodką przekąskę. U Leśnych ludków chłopcy zrobili dla koleżanek „Złote rybki”, które miały spełniać ich życzenia. Nie zabrakło też prawdziwej rybki. Chłopacy przedstawili także krótki program artystyczny i wręczyli małe upominki a także wykonane samodzielnie tulipany. Natomiast dziewczyny z grupy Koszałki –Opałki otrzymały od swoich „Panów” ,zrobione własnoręcznie( z niewielką pomocą dorosłych) kwiatki z papieru oraz kukiełki lalek do zabawy. Koledzy złożyli dziewczynom życzenia, wręczyli dodatkowy upominek-ozdoby do włosów i przygotowali słodki podwieczorek. Potem wszyscy bawili się na wirtualnej dyskotece z ulubionymi swoimi bohaterami. Wszyscy miło spędziliśmy ten dzień, było wesoło, zabawnie i słodko.

Dzień Kobiet

„Od najmłodszych lat w sportowy świat”

To hasło promujące tegoroczny turniej sportowy przedszkoli z gminy Mosina. Odbył się on 7 marca w hali sportowej w Krośnie. Nasze przedszkole reprezentowała silna grupa 25 Koszałków- Opałków. Kierowała się ona hasłem: ” Uśmiech, humor i zabawa to Wesołych skrzatów zasada”.  Było też trochę rywalizacji między przedszkolami, ale dominowała wspólna zabawa. Po zakończeniu zawodów wszystkie reprezentacje otrzymały puchary i nagrody dla swoich placówek. Każdy z zawodników otrzymał indywidualnie medal i upominki.  Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. A tam, każdy choć na chwilę chciał potrzymać w rękach zdobyty puchar.

Kim jest fizjoterapeuta ? 

Leśne Ludki miały niespotykaną okazję dowiedzieć się kto to jest i na czym polega zawód fizjoterapeuty w miejscu jego pracy. Po zwiedzaniu gabinetów i zapoznaniu się z różnymi sprzętami wykorzystywanymi w pracy Pani Kasia przygotowała dla naszych przedszkolaków szereg ćwiczeń usprawniających motorykę dużą, a także pokazała odpowiednią postawę dzieciom. Dzieci wróciły bardzo zadowolone i każdy tego dnia wypowiadał słowa: „Ja też chciałbym zostać fizjoterapeutą” 🙂 Serdecznie dziękujemy pani Kasi za spotkanie pełne uśmiechu i zabawy, a także możliwość bezpośredniego poznania zawodu fizjoterapeuty!

Centrum Rehabilitacji funkcjonalnej REHASTEP

Co to jest biblioteka?

Marzec  Koszałki- Opałki zaczęły od wycieczki do Miejskiej Biblioteki w naszym mieście. Chcieliśmy przypomnieć sobie zasady wypożyczania książek i utrwalić różnicę między biblioteką a księgarnią. Jak zawsze bardzo miło przyjęła nas pani Lucynka. Pierwszy raz byliśmy w nowej sali przeznaczonej dla małych czytelników i bardzo nam się ona spodobała. Oprócz tego, że znaleźliśmy odpowiedzi na wiele pytań, to mogliśmy oglądać książki, układaliśmy puzzle z bajkowymi bohaterami i słuchaliśmy opowiadań czytanych przez panią bibliotekarkę.

Biblioteka

Spotkanie z autorką książek dla dzieci 

W poniedziałek 21.11.2022 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie autorskie z Panią Jolantą Matuszewską . Pani Jola jest autorką książek dla dzieci, napisała serię książek przygodowych „Przyjaciółek z podwórka”. Podczas spotkania z dziećmi podzieliła się historią jak i dlaczego powstały książeczki jej autorstwa, jak wyglądał proces od momentu napisania do wydrukowania. Przedszkolaki przypomniały sobie jak powinniśmy dbać i szanować książki. Usłyszały też fragment przygód „Przyjaciółek”.

No Title

Święto Niepodległości

W dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu  Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane na galowo i uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Uroczystość rozpoczęliśmy od konkursu recytatorskiego „Polska – moja ojczyzna” z wierszami o Polsce i Polakach, które dzieci chętnie recytowały. Dzieci odśpiewały uroczyście Hymn Polski. Zobaczyły taniec ludowy „Krakowiaka” w wykonaniu grupy najstarszej. Na koniec razem z wszystkimi przedszkolakami świętowaliśmy urodziny  Polski tańcząc i bawiąc się wesoło z czerwonymi i białymi wstążkami przy rytmach piosenki  „Kocham Cię Polsko”.  Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach  przedszkolaki od najmłodszych lat  uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Konkurs plastyczny „Z pacynkami w baśni świat”

Z okazji Dnia Postaci z Bajek 4.11.2022 r. został rozstrzygnięty konkurs pt. „Z pacynkami w baśni świat„. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom kreatywności  i zaangażowania w wykonanie pacynki. Prac było naprawdę wiele. Jednakże Jury przyznało nagrody wyróżniającym się pacynkom, które z pewnością wykorzystamy do opowiadania bajek dzieciom:

I miejsce  – Ignacy Kasprzak, Tymek Pabel, Lena Matecka

II miejsce– Lucynka Gil, Laura Makowska, Pola Kantorczyk, Kacper Jankowiak

III miejsce – Emilka Kwiatkowska, Wiktor Dymkowski, Jędrek Matyla, Tymoteusz Czeszyński

Ten Dzień był pełen bajek i ich bohaterów, teatru cieni i ich zagadek – jednym słowem BAJKOWY.

No Title

 

„Święto Dyni” u Leśnych Ludków

25 października odbyły się warsztaty z rodzicami z okazji „Święta Dyni”! Gry i zabawy z dynią w roli głównej dostarczyły dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń, gdyż jeszcze kolejnego dnia wspominały wtorkowe popołudnie. Panie wraz z dziećmi przygotowały pyszne ciasto dyniowe oraz krem z dyni. Dziękujemy Kochani Rodzice za udział w warsztatach i dobrą-wspólną zabawę, która dla przedszkolaków jest jak „balsam dla duszy”:)

No Title

W poszukiwaniu Jesieni

Grupa „Leśnych Ludków” już 22 września wybrała się na wycieczkę  koleją drezynową do Wielopolskiego Parku Narodowego na poszukiwanie oznak jesieni. Jak przystało na grupę Leśnych ludków szukali jesieni w lesie, rozwiązując po drodze różne zagadki i zadania przygotowane przez Panią Jesień. Najwięcej emocji sprawiła dzieciom przejażdżka drezyną, za co ogromnie DZIĘKUJEMY kochanym Rodzicom !!! Bez Was nasze przedszkolaki nie doświadczyły by tylu wrażeń:)

No Title

Dzień Przedszkolaka „Kto wygibasi też żyje”

20 września z okazji Dnia Przedszkolaka nasze przedszkole odwiedził Teatr Mozaika ze sztuką pt. „Muzyczne wygibasy”.
Hasłem przewodnim występu było „Kto wygibasi ten żyje”. Choć to spotkanie było pełne muzyki i  sztuki to przede wszystkim było wspaniałą zabawą.
Nasze przedszkolaki przy akompaniamencie gitar oraz kazoo tańczyły, śpiewały, a także rozwiązywały zagadki.
Emocji było co niemiara, gdyż każdy ” wygibasił” tak jak lubi.  Na zakończenie salę wypełniły bańki mydlane a dzieci szalały z radości.
No Title

 

Sprzątanie Świata

16 września przedszkolaki z grupy „Leśne Ludki” i „Koszałki Opałki” przyłączyły się do akcji Ogólnopolskiej Sprzątanie Świata – Polska 2022. Już od najmłodszych lat chcemy zaszczepić w dzieciach troskę o przyszłość naszej Planety Ziemi. Dzieci sprzątając teren wokół przedszkola zastanawiały się skąd tu tyle śmieci …

 

 

Dzień Kropki 

15 września to Międzynarodowy Dzień Kropki, który również świętowały „Wesołe Skrzaty”!

Dzień Kropki był świetną okazją do wspólnych zabaw, pobudzenia wyobraźni, uwierzeniem w swoje możliwości przy działaniach plastycznych a wszystko za sprawą Kropki. Książka pt. „Kropka” i historia nieśmiałej dziewczynki Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie, na długo pozostanie w pamięci dzieci ! Zacznij od kropki…

No Title

Dzień Marzyciela 

8 września grupa „Leśnych ludków” obchodziła Dzień marzyciela !

Marzyć – czy jest ktoś kto tego nie lubi ? 🙂 Piękna rzecz, lecz jeszcze piękniej, gdy marzenia można spełnić. Jak zrealizować marzenia i jaką drogę należy pokonać, aby marzenia spełniły się. Tego dowiedziały się dzieci podczas Dnia Marzyciela. W tym dniu dzieci dużo opowiadały o swoich marzeniach, słuchały muzyki klasycznej, relaksowały się przy niej i oczywiście marzyły. Wysłuchały wiersza J. Tuwima pt.”Dyzio Marzyciel”, a także zilustrowały swoje marzenia umieszczając je w „chmurkach marzeń”. Wszystkim życzymy spełnienia marzeń tych małych i tych dużych !!!

No Title

 

Rok szkolny 2021/2022

Spektakl teatralny „Namiot opowieści – Wędrówki po Bliskim Wschodzie”

8 czerwca gościliśmy aktorów z Teatru Mozaika. Wciągający i interaktywny spektakl z muzyką na żywo przeniósł nas na Bliski Wschód. Mogliśmy posłuchać tradycyjnych opowieści, poznać i posłuchać nietypowych instrumentów tj. santur, saz, daf.  To była prawdziwa uczta dalekich brzmień i wędrówek z wyobraźnią.

No Title

Dzień Dziecka 1.06.2022 r.

Ten dzień w naszym przedszkolu był wyjątkowy !

Piraci, Indianie, Piknik z lodami na najwyższej górze w okolicy …

Takich uśmiechów, radości i dobrej zabawy z kolegami i koleżankami życzymy naszym przedszkolakom przez cały rok !

No Title

 

Warsztaty z ratownikiem medycznym „Uratuj misia”

12 maja odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadziła je Pani Paulina – wykwalifikowany ratownik medyczny. Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Dzieci pod czujnym okiem pani ratownik mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać, by był spokojny. Potem wezwać karetkę lub kogoś dorosłego i powiadomić o zdarzeniu. Nasze przedszkolaki zdobyły dziś odznakę małego ratownika !

No Title

Konkurs fotograficzny – wyniki! 

W naszym przedszkolu na przełomie kwietnia i maja odbył się konkurs fotograficzny pt. „Najpiękniejsze zakątki w mojej okolicy”widziane oczami dziecka.

Konkurs miał na celu:

  • uwrażliwienie na piękno otaczającej nas okolicy (budynków, zabytków, roślinności, ulic, parków itd.);
  •  zainteresowanie okolicą, w której mieszkamy;
  •  pogłębianie wiedzy na temat swojej okolicy;
  •  zachęcanie do poznawania przyrody;
  •  ukazanie piękna i bogactwa naturalnego;
  •  odkrywanie miejsc atrakcyjnych;
  •  propagowanie aktywnych form wypoczynku na terenie gminy Mosina.

Wśród autorów zdjęć jury wybrało trzy zdjęcia, które się wyróżniają uzasadnieniem zaczynającym się od słów „Lubię to miejsce, bo…”. Jury doceniło wszystkie zrobione zdjęcia i każde dziecko biorące udział w konkursie otrzymało niespodziankę. Nagrody ufundowała Gmina Mosina.

I miejsceMural – Targowisko w Mosinie – Blanka Makowska

II miejsceŁąka kwietna w Parku nad Kanałem mosińskim – Zosia Dolata

III miejsceAleja Czereśniowa. Dymaczewo Stare – Andrzej Kamiński

Wszystkim biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy i życzymy odkrywania jeszcze wielu pięknych miejsc w naszej okolicy.

No Title

 

Światowy Dzień Ziemi

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Światowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Nasze przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. Tego dnia przedszkolaki szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Z tej okazji w naszym przedszkolu dzieci uczestniczyły w różnorodnych aktywnościach z ekologią w tle.

No Title

Święta, święta biją dzwony

W środę 13 kwietnia dzieci zjadły w przedszkolu uroczyste wielkanocne śniadanie. Na pięknie przystrojonych stołach znalazły się jajko, kiełbaska, szynka, chlebek oraz rzeżucha, którą dzieci same wyhodowały. Po śniadaniu dzieci wybrały się na spacer w poszukiwaniu zajączka. Przedszkolaki znalazły niespodzianki od zajączka w parku, jak zawsze było przy tym wiele radości i pozytywnych emocji.

Życzymy Wszystkim dzieciom i ich Rodzicom, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość, wiosenny nastrój oraz wzajemną życzliwość. Aby stały się źródłem wzmacniania ducha i wiary. Niech to Zmartwychwstanie napełni Was pokojem i radością. 

Dyrektor, nauczyciele i pracownicy przedszkola

No Title

 

Wiosenne porządki w ogrodzie.

Leśne ludki rozpoczęły marzec bardzo pracowicie. Postanowiły przyśpieszyć przyjście wiosny poprzez stworzenie „mini-ogródka” w kąciku przyrody. Najpierw poznały zasady sadzenia roślin i ich pielęgnacji. I już mogły zabrać się do pracy.  Zasadziły wiosenne kwiaty: żonkile, szafirki, hiacynty i bratki. Duże zdziwienie wśród dzieci, wywołała wiadomość, że niektóre kwiaty wyrastają także z cebulek tyle, że kwiatowych. Natomiast z warzyw posadziły cebulę na szczypiorek, a każde dziecko indywidualnie założyło hodowlę fasolę. Z ziół posiały bazylię. Tak zagospodarowany kącik przyrody spowodował, że na sali zrobiło się cieplej i radośniej. Następnie dzieciaki postanowiły przygotować grządkę Średniaków w ogrodzie, na sianie i sadzenie poprzez przekopanie i pograbienie gleby. Ale na tym nie koniec. Leśne ludki zakasały rękawy i posprzątały swoją część placu zabaw. Zadowolone choć bardzo zmęczone zaplanowały dalsze prace w ogrodzie, gdy zrobi się cieplej.

Leśne ludki wiosennie.