Relacje z imprez

Dzień Dziecka 2021

 • u Koszałków Opałków

Dzień 1.06 minął bardzo szybko! Szkoda…, bo było bardzo dużo niespodzianek i przyjemności ! Na dzień dobry Pani pomalowała nam twarze. Każdy mógł wybrać sobie wzór, który podobał mu się najbardziej. Po śniadaniu dowiedzieliśmy się, że w sali została schowana mapa prowadząca do skarbu!! Musieliśmy ją odszukać a potem ruszyliśmy na wyprawę pełną  przygód. Najpierw zostaliśmy podzieleni na dwa zespoły i rywalizowaliśmy, która drużyna pozbiera więcej piłeczek schowanych w trawie. Bawiliśmy się także w „łapanie ogonków” (to szarfy wsunięte za pasek spodni). Karmiliśmy  głodnego rekina (trzeba było wrzucić do jego paszczy woreczek z grochem). Rozwiązywaliśmy mnóstwo zagadek. Na tarasie układaliśmy ogromne puzzle – wcale nie było tak łatwo!!! Zbieraliśmy punkty rzucając do celu balonem wypełnionym wodą.  Kiedy wykonaliśmy wszystkie zadania ruszyliśmy na poszukiwanie skarbu! Okazało się, że to prezenty dla wszystkich dzieci ! Było wspaniale!!!! Ale to wcale nie koniec atrakcji. Był jeszcze piknik! – wcale nie na trawie tylko na dywanie w naszej sali,  bo zaczął kropić deszcz. Nie szkodzi i tak było fantastycznie. Pani sprzedawała nam lody. Tak, tak… sprzedawała. Nie płaciliśmy pieniędzmi – tylko dobrym słowem, które musieliśmy powiedzieć do kolegi lub koleżanki z grupy. Do pikniku przyłączyła się także pani Dyrektor, która wszystkim dzieciom złożyła życzenia i poczęstowała pysznym cukierkiem. To był naprawdę UDANY DZIEŃ!!!

 • u Krasnali

To pierwszy Dzień Dziecka Krasnali obchodzony w przedszkolu. Święto to obfitowało w wiele niespodzianek . Jedną z nich było malowanie twarzy: dziewczyny preferowały wzór motyla, a chłopacy  Supermena. Dzieciom podobały się bardzo  zabawy z balonami i chustą animacyjną. Niełatwym zadaniem było też  wspólne celowanie piłeczkami leżącymi na chuście, tak aby wpadły do małego otworu. Ale wszystko pobiła pewnie „lodowa uczta” mniam, mniam. Krasnale przyjęły życzenia od swoich pań , otrzymały „Certyfikaty Super Dzieciaka”  i mały upominek  od pań : bańki mydlane oraz cukierki.  Czy były zadowolone? Obejrzyjcie proszę zdjęcia.

 • u Leśnych Ludków

Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci, nie tylko tych najmłodszych, ale także i tych zupełnie dorosłych, które dawno temu opuściły rodzinny dom. Dla rodziców ich dzieci pozostaną nimi do końca życia. W tym ważnym dniu Leśne Ludki uczestniczyły w poszukiwaniu zaginionej skrzyni, w której ukryte były niespodzianki dla dzieci. Aby znaleźć skrzynkę trzeba było rozwiązać zadania i zagadki a także  znaleźć właściwy klucz, pasujący do jej  otwarcia. Dzieci poradziły sobie z tym zadaniem bez problemu. Nie zabrakło tańców, zabaw sprawnościowych no i pysznych lodów:) Dzieciom życzymy, żeby ich święto trwało przez cały rok:)

„Bajeczna Księga” u Koszałków

Koszałki Opałki wzięły udział w projekcie czytelniczym pt. „Bajeczna Księga”, której efektem końcowym jest wzruszająca książka pt. „Ratujmy nasz dom”. Razem z Rodzicami bardzo chętnie i z wielkim entuzjazmem podjęły wyzwanie i stworzyły wspaniałą książkę. Nasze dzieci bardzo troszczą się o przyrodę, a historia mieszkańców cudownego dębu bardzo ich zmotywowała do pomocy, której szukali wśród innych mieszkańców lasu, ale też wśród przyjaznych ludzi. Pomysłów na ocalenie dębu było mnóstwo, a radości ze wspólnego tworzenia tej historii jeszcze więcej. Książka była, po każdej dopisanej przygodzie, czytana w przedszkolu i tak się dzieciom spodobały przygody naszych bohaterów lasu, że doczekamy się już niedługo profesjonalnego wydania ! – Dzięki naszym Kochanym Rodzicom 🙂 Będzie pamiątka na lata!  Obiecujemy, że kolejne grupy najstarszych dzieci w przedszkolu będą jej słuchać ! Takie wartościowe i wspólne dzieło nie może tylko stać na półce. Pomimo, iż projekt się skończył my będziemy go kontynuować z kolejnymi grupami naszych przedszkolaków, tak bardzo spodobał się dzieciom! Dziękujemy wszystkim, którzy przelali na papier, obfitujące w pełne wartości historie !

Zabawy EKO sportowe u Leśnych Ludków

Leśne Ludki brały udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym EKO Przedszkolaki, w którym co miesiąc realizowały zadania związane z ekologią. W maju wyzwaniem dla dzieci była ekologiczna olimpiada sportowa, z konkurencjami w których wykorzystać można tylko surowce wtórne. Dzieciom wszystkie konkurencje bardzo się spodobały i nie chciały kończyć eko zabaw ! Najwięcej emocji wzbudziły zabawy w : zbieranie nakrętek przy użyciu klamerki oraz „murarza” – przenoszenie kostki styropianu przy użyciu patyków.

Obchody Dnia Ziemi w naszym przedszkolu !

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji :

https://www.youtube.com/watch?v=YNnDh-ktfzM

 

Zajączek wielkanocny w przedszkolu!

Jedną z najprzyjemniejszych dla dzieci tradycji wielkanocnych jest „zajączek”. Chodzi on z koszyczkiem wielkanocnym i zostawia prezenty, zazwyczaj słodkości i drobne upominki. Na jego przyjście trzeba się jednak przygotować. W tym roku już w piątek odwiedził  nasze przedszkole zajączek wielkanocny. Przyszedł, a raczej przykicał z prezentami dla dzieci. Już od rana przedszkolaki z niecierpliwością czekały na przyjście „Zajączka”, jednakże w tym roku nie zostawił prezentów ot tak, po prostu. Zajączek przygotował dla dzieci mnóstwo poleceń i zadań, których dopiero rozwiązanie doprowadziło przedszkolaki do ukrytej niespodzianki. A ile przy tym było radości i śmiechu!

Przedszkolaki sadzą drzewa !

Dnia 26 marca w naszym przedszkolnym ogrodzie odbyło się sadzenie drzew i krzewów, w ramach realizacji zadań z Ogólnopolskiego Projektu Eko Przedszkolaki, w którym nasze przedszkole bierze udział w tym roku. Dzieci z grupy „Leśne Ludki” po zapoznaniu z etapami sadzenia drzew i krzewów same przystąpiły do pracy.  Przy wykopywanie dołków pod bryłę korzeniową  pomógł nam Pan Marian, nasz ogrodnik, ale przy zasypywaniu korzeni ziemią i podlewaniu dzieci świetnie sobie poradziły. Wspólnie udało nam się posadzić: forsycję, perukowca, budleje, lilak pospolity oraz pęcherznicę kalinolistną. Cieszymy się, że przybyły nam kolejne drzewa i krzewy do obserwacji i obiecujemy, że będziemy o nie dbać, jak na prawdziwych ekologów przystało !

Jest już Wiosna ! 

W poniedziałek 22 marca wszystkie dzieci z Przedszkola „Wesołe Skrzaty” miło i radośnie przywitały Wiosnę. Bawiliśmy się świetnie śpiewając piosenki, które inscenizowaliśmy. Nie zabrakło wesołych zabaw i opowieści ruchowych. Pożegnaliśmy się z Panną Marzanną – zimową panną, a powitaliśmy piękną Panią Wiosnę. Atmosfera była cudowna, wszystkim dopisywał wiosenny, zielony i doskonały humor.

 

Dzień Kobiet 

W poniedziałek 8 marca wszystkie Wesołe Skrzaty przyjemnie i wesoło świętowali Dzień Kobiet. Chłopcy upiekli pyszne babeczki, złożyli piękne życzenia i wręczyli koleżankom miłe niespodzianki. Z tej okazji urządziliśmy również słodkie przyjęcie ! 🙂

Dinozaury odwiedziły Maluchy.

26 lutego  Krasnale świętowały” Dzień Dinozaura”. Pomimo tak młodego wieku, niektóre dzieci posiadały dużą wiedzą na temat żyjących dawno temu, legendarnych gadów. Przedszkolaki oglądały zdjęcia i książeczki , bawiły się zabawkowymi dinozaurami, śpiewały piosenki o „Dinusiach”.  Dużą atrakcją było też memory tematyczne. Na koniec każdy zrobił  zwierzaka z papierowego talerzyka. Wszystkie dzieci były bardzo dumne z samodzielnie wykonanej zabawki.

Dzień Dinozaura.

Balik karnawałowy 2021 

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W tym roku Tłusty czwartek przypadał 11 lutego i to właśnie w tym dniu dzieci z grupy Leśne Ludki bawiły się na swoim baliku karnawałowym. Tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych baśni-  można było spotkać wróżki, księżniczki, smoka, policjanta, biedronki, Spider-Mana, Batmana. Zabawę rozpoczął pokaz strojów karnawałowych a po nim bawiliśmy się doskonale przy znanych i lubianych piosenkach. Nie mogło także zabraknąć konkursów. Był  taniec z balonem, gorące krzesła, karnawałowe zagadki, taneczny wąż pod poprzeczką…Była też sesja zdjęciowa w karnawałowych strojach i słodki poczęstunek- oczywiście pyszne pączki. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie miłym wspomnieniem.

Balik karnawałowy u Leśnych Ludków

Krasnalowy balik karnawałowy.

5 lutego nie był zwykłym dniem dla trzylatków. Widoczne to było już od rana, gdy maluchy przychodziły przebrane w różne stroje. Postaciami dominującymi były księżniczki oraz policjanci. Wszystkim dopisywał humor podczas zabaw tanecznych, a także licznych konkursów. Uznajemy pierwszy balik za bardzo udany i z tęsknotą czekamy na przyszłoroczny.

Balik Maluchów.

U Koszałków Opałków 4 lutego odbył się balik karnawałowy. Tego dnia humory dopisywały wszystkim przebierańcom, bawiliśmy się przy największych dyskotekowych przebojach i zabawach ruchowo-muzycznych. Ogromne emocje, jak zawsze wzbudziły zorganizowane konkursy. Znaleźliśmy też czas na odpoczynek przy słodkich niespodziankach.

Balik karnawałowy – Koszałki Opałki

 

Wigilia przedszkolna i odwiedziny Gwiazdora

22 grudnia odwiedził wszystkie nasze przedszkolaki Gwiazdor. Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, ale kiedy znalazły się blisko Gwiazdora  – troszkę zawstydzone. Oprócz pełnego worka prezentów Gwiazdor przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał je, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu.  Słuchał piosenek śpiewanych przez dzieci, a nawet sam chciał się przyłączyć do wesołej zabawy. Na koniec wręczał każdemu dziecku przyniesione ze sobą upominki. Warto było czekać na tego miłego gościa cały rok ! Po spotkaniu z Gwiazdorem była uroczysta Wigilia w każdej sali, składanie życzeń i wspólne śpiewanie kolęd.

Mikołajki

7 grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Mikołajki. Ten dzień był bardzo szczególny i wyjątkowy dla wszystkich Wesołych Skrzatów. Dzieci ubrały czerwone stroje i piękne mikołajowe czapki. W tym roku każda grupa w swojej sali świętowała ten dzień. Dzieci brały udział w zabawach tanecznych, ruchowych oraz korowodach przy piosenkach o Świętym Mikołaju. Były też konkurencje sportowe i odczytanie listu od Świętego Mikołaja z zadaniami dla dzieci. Świętowanie zakończyło się poczęstunkiem pierniczkami. Śmiechu i radości było co niemiara, a jak wiadomo śmiech to zdrowie.

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Niestety ze względu na pandemię nie mogliśmy zaprosić pluszaków naszych podopiecznych…Panie z grup Krasnali i Leśnych Ludków zorganizowały wiele misiowych atrakcji-zapoznały dzieci z prawdziwą  historią pluszowego misia, była misiowa gimnastyka, misowe pląsy i  zagadki, których bohaterami były bajkowe misie. Dzieci wysłuchały także przygód Kubusia Puchatka i wykonały ,,misiową” pracę plastyczną.  Natomiast Koszałki Opałki w tym roku świętowały Dzień Misia po angielsku – były piosenki, poszukiwania misia -Teddy Eddie oraz zadania do rozwiązania w j. angielskim, utrwalające poznane słownictwo. Ponadto dzieci aktywnie słuchały bajki „Goldilocks and the three bears”.  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Dzień Pluszowego Misia odbędzie się z udziałem naszych kochanych pluszaków!

Dzień Misia

Pasowanie Krasnali.

Maluszki długo musiały czekać na swoją uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”, która w naszym przedszkolu jest tradycją już od wielu lat  Ale nareszcie nadszedł ten dzień – 18 listopada 2020r. Od samego rana było wiadomo, że będzie to wyjątkowy dzień, wystarczyło spojrzeć na odświętnie, pięknie ubrane  trzylatki. Podczas uroczystości dzieciaki pochwaliły się tym, czego nauczyły się przez dwa miesiące chodzenia do przedszkola. Potem złożyły ślubowanie i pasowane przez panią Dyrektor, zostały pełnoprawnymi przedszkolakami naszego przedszkola. Na znak przynależności do „Wesołych skrzatów” dostały dyplomy i czapki krasnali. Następnie zmęczone, ale szczęśliwe zasiadły do „Krasnalowej uczty”.

Pasowanie.

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W środę, tj. 10 listopada w grupie „Koszałków Opałków” naprawdę wiele się działo! Wszyscy  przyszliśmy do przedszkola w strojach galowych aby świętować dzień Odzyskania Niepodległości.  Podczas zajęć wyjaśniliśmy z pomocą pani, czego dotyczy obchodzone święto i co to jest „niepodległość”.

Słuchając wiersza pt. „Kto Ty jesteś?”  przypomnieliśmy sobie nasze symbole narodowe, przy okazji własnoręcznie wykonaliśmy flagi i dowiedzieliśmy się co oznaczają jej barwy. Pani także opowiedziała nam legendę  o św. Marcinie i o tym, skąd wziął się pomysł pieczenia rogali. Oczywiście musieliśmy je upiec bo wszystkim pociekła ślinka. Na wzór św. Marcina chcieliśmy zrobić coś dobrego, więc postanowiliśmy podzielić się tymi pysznościami  z dziećmi całego przedszkola,  paniami i panem Marianem. To była wspaniała uczta!

To jeszcze nie wszystko – o godzinie 11: 11 wszystkie przedszkolaki odśpiewały Hymn Polski- łącząc się w ten sposób z dziećmi całej Polski.

Święto Niepodległości

PRZYJACIEL KOSZAŁKÓW OPAŁKÓW

W minionym tygodniu mówiliśmy o niesieniu pomocy, także zwierzętom. O tym jakie są ich zwyczaje oraz co robić aby czuły się z nami dobrze. Marzeniem dzieci było mieć przyjaciela i opiekować się nim. Życzenie się spełniło! W naszej sali zamieszkał chomik !!!  Podczas zajęć dzieci wykonały książeczki w których narysowały ilustrację naszego zwierzątka oraz jego mieszkanie. Każdy także przedstawił swoją propozycję na imię dla chomika. Imiona zostały zapisane na karteczkach z których zrobiliśmy losy.  Chomik otrzymał imię – Leosia. Codziennie obserwujemy co nasz ulubieniec robi –  mieliśmy okazję zaobserwować jak chrupie jabłuszko i biega w swoim kołowrotku, najczęściej jednak wyleguje się  w swojej sypialni. W każdy piątek wyznaczeni dyżurni sprzątają jej mieszkanko. To także czas kiedy dzieci mogą przytulić Leosię i ją pogłaskać.

Nasz przyjaciel chomik

Światowy Dzień Postaci z Bajek u Leśnych Ludków

5 listopada to Światowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Dzieci z grupy Leśne Ludki wzięły udział w zabawach wymagających wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki słowne, rozpoznawały bajkę po rekwizycie. Były muzyczne zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Ten dzień dostarczył dzieciom wiele radości.

Dzień Postaci z Bajek u Leśnych Ludków

Konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki” rozstrzygnięty !

Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale także uczą i przekazują ważne prawdy życiowe. To wszystko sprawia, że dzieci tak je uwielbiają ….      

Nasze przedszkolaki licznie i chętnie wzięły udział w przedszkolnym konkursie plastycznym pt. „Moja ulubiona postać z bajki” organizowanym z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek. Celem konkursu było propagowanie bajek i baśni dla dzieci, rozwijanie wyobraźni małych artystów, a także umiejętności plastycznych. Przy ocenie prac jury brało pod uwagę pomysłowość i samodzielność wykonania pracy. Tym razem jury nie przyznało miejsc, a wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a wyróżnione prace zostały nagrodzone książkami dla dzieci. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i zaangażowanie.  

Konkurs „Moja ulubiona postać z bajki”

Tydzień warzyw u Krasnali.

Najmłodsi przedszkolacy rozmawiali w tym tygodniu o warzywach. Poznawały je wszystkimi zmysłami: badając ich kształt dotykiem, wzrokiem; wąchając i smakując podczas degustacji, słuchając wierszy i piosenek o jarzynach. Utrwalały ich nazwy wykonując prace plastyczne. Dowiedziały się, jak ważne jest jedzenie warzyw dla zdrowia człowieka

Warzywa.

Krasnale poznają owoce. 

W tym tygodniu Krasnale poznawały owoce rosnące jesienią w ogrodzie. Rozwijały także swoje umiejętności manualne, tworząc piękne prace plastyczne. Wzmacniały wiarę we własne możliwości widząc efekt swoich starań.

Dzień Chłopaka  30.09.2020

W dniu 30 września w każdej grupie wiekowej obchodziliśmy Dzień Chłopaka. „Krasnoludki” wykonały babeczki z owocami, „Leśne Ludki” upiekły placek ze śliwkami a „Koszałki Opałki” – placek z jabłkami z polewą czekoladową, wszystko po to aby uroczyście i słodko obchodzić ten wyjątkowy dzień. Ale  pychotka !!! Dziewczynki zatańczyły dla chłopców oraz wręczyły laurki z niespodzianką. Na zakończenie odbyła się sesja zdjęciowa podczas której każdy chłopiec został kierowcą i zabrał na wycieczkę jedną z koleżanek. Każdy chłopak tego dnia w naszym przedszkolu był uśmiechnięty!

Sprzątanie Świata Polska – Mosina 2020

18 września 2020 r. nasze przedszkolaki wzięły udział w Światowej Akcji „Sprzątanie Świata” Polska 2020 pod hasłem ,,Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy! Plastik ? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.” Dzieci z grupy „Leśne Ludki” i „Koszałki Opałki”  w atmosferze emocjonalnego zaangażowania uczestniczyły w akcji i oczyszczały z odpadów najbliższą okolicę przedszkola. Wszyscy zostali wyposażani w rękawice ochronne i plastikowe worki na odpady. Po zajęciach dydaktycznych przeprowadzonych na ww. temat, które zainspirowały dzieci do działania mającego na celu dbanie o nasze najbliższe  środowisko ruszyły do działania. Dzieci dowiedziały się, jak  należy dbać o przyrodę, chronić ją by korzystać z jej uroków, a przede wszystkim  próbowały znaleźć odpowiedzi na pytania: Skąd tyle śmieci ? Kto je tu zostawił? Dlaczego trzeba sprzątać świat?  Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem porządkowały otoczenie w okolicy przedszkola. Akcja odbyła się sprawnie, z wielką energią do działania. Jeśli świat będzie czysty – zdrowa będzie żywność, powietrze, woda! To wpajamy dzieciom już od najmłodszych lat. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami!

PAMIĘTAJ!Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.” /Florian Plit/

Sprzątanie świata 2020

Dzień Kropki u Leśnych Ludków. 

Kropka – niby nic, a jednak coś wielkiego. Ten zwyczajny mały punkt od wielu lat jest symbolem twórczej zabawy zmierzającej do odkrywania talentów, drzemiących w każdym z nas niezależnie od wieku. Kropka postawiona niedbale na czystej kartce przez małą, nieśmiałą dziewczynkę o imieniu Vashti spowodowała, że cały świat oszalał na jej punkcie. Święto Kropki – obchodzone 15.09.2020 r.  rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu animowanego o dziewczynce Vashti – bohaterce książki P. H. Reynoldsa, która dzięki ,,kropce” uwierzyła w siebie i odkryła swój talent plastyczny. Następnie szukaliśmy kropek ukrytych w naszej sali, łączyliśmy się podczas zabawy w pary zgodnie z kolorem kropek na ubrankach. Wysłuchaliśmy piosenki o kropkach, które czasami pojawiają się na policzkach lub nosku- czyli o piegach. Podczas słuchania piosenki liczyliśmy kolorowe piegi . Następnie wykonaliśmy ,,kropkowaną” pracę plastyczną. Wszystkie zaplanowane działania dzieci zawierały element wychowawczy, kształcący i edukacyjny. W swym założeniu miały: rozwijać umiejętność integracji, kształcić twórczą kreatywność, wzmocnić wiarę w swoje możliwości, dostarczyć wiele pozytywnych emocji. Dla podkreślenia istoty święta, dzieci  ubrane były w ,,kolorowe kropki”, nie zabrakło również kolorowych piegów na noskach i policzkach. Dzień zaliczyliśmy do bardzo radosnych i udanych. 

Dzień Kropki.

Rok szkolny 2019/ 2020

„Od najmłodszych lat w sportowy świat.”

3 marca wzięliśmy udział w Turnieju Sportowym Przedszkoli  Gminy  Mosina pod hasłem zawartym w tytule. Reprezentowała nas grupa Koszałków –Opałków. Oprócz nas brało w nim udział siedem przedszkoli  z terenu gminy. W tym roku najważniejsza była wspólna zabawa, drugorzędną rolę pełniła rywalizacja. Konkurencje były bardzo ciekawe i wywoływały dużo śmiechu i radości  u dzieci. W nagrodę za przejście wszystkich stacji każde dziecko otrzymało medal i drobny upominek. Szczegółowa  fotorelacja  poniżej.

Tajemnicze paczki i puenty.

Teatr Wielki im. St. Moniuszki w Poznaniu to miejsce, do którego udały się na wycieczkę dwie najstarsze grupy. Celem wyjazdu było poznanie instytucji kulturalnych wpływających na rozwój człowieka, na jego wrażliwość, estetykę, poczucie piękna. Podczas wizyty dzieci obejrzały zaplecze teatru, dowiedziały się, jakie nazwy, często zaskakujące, noszą niektóre części  stroju scenicznego tancerzy i tancerek baletu np. kokosznik, paczki , puenty czy figury taneczne np. miotła rosyjska. Odpowiedzi proszę szukać u swoich pociech. Przedszkolacy odbyli muzyczne podróże do Rosji, Hiszpanii i Chin poprzez poznanie tańców z tamtych regionów. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do przedszkola.

W karnawale same bale!

Oczywiście w naszym przedszkolu tradycji stało się za dość i w ostatni piątek przed feriami odbył się  Bal przebierańców 2020. W tym roku wodzirejami byli dwaj czarodzieje. W przerwach między tanecznymi popisami przedszkolaków,  organizowane były konkursy i  zawody z wykorzystaniem różnych akcesoriów. Radości i śmiechu było przy tym co nie miara. A w domu wszystkie dzieci na pewno podzieliły się z rodzicami swoimi indywidualnymi wrażeniami z tej wspaniałej imprezy. Już z tęsknotą czekamy na kolejny bal za rok!

Dzień Babci i Dziadka u Leśnych ludków .

Dzień Babci i Dziadka w grupie „Leśnych Ludków” odbył się w środę 22.01.2010r. Dzieci wystąp iły w przedstawieniu jasełkowym, a następnie zaśpiewały piosenkę dla wszystkich  babć i powiedziały wierszyk dla dziadków. Na zakończenie zabrzmiało głośne 100-lat . W prezencie Dziadkowie otrzymali piękne wianki, które dzieci przygotowały wcześniej wraz z rodzicami na warsztatach. Był także słodki poczęstunek i gorąca kawka i herbatka.

Leśne ludki.

Wiwat Babcie i Dziadkowie „ Starszaków”.

21 stycznia gościliśmy nasze ukochane Babcie i Dziadków. W prezencie dla gości przygotowaliśmy przedstawienie jasełkowe oraz okolicznościowe życzenia i piosenki. Samodzielnie wykonaliśmy upominki: serca z papieru; świecznik z masy solnej, laurki i  ciasteczka owsiane. Babcie i Dziadkowie byli zachwyceni występami i talentami plastycznymi  wnucząt; nie zabrakło też wzruszeń, a nawet łez. Po występach wszyscy zajadaliśmy się pysznym ciastem przygotowanym przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy!!!  Uroczystość zakończyła się robieniem pamiątkowych fotografii.

Boże Narodzenie u „Wesołych skrzatów”.

W tym roku Święta Bożonarodzeniowe świętowaliśmy  dwa dni. W czwartek oglądaliśmy przedstawienie teatralne: „Pastorałka” .  Tego samego dnia odwiedził nas zapracowany Gwiazdor, który przyniósł piękne prezenty. Natomiast w piątek 20 grudnia wspólnie z zaproszonymi gośćmi: kierownikiem  Referatu Oświaty i Promocji- panią A. Kałek i proboszczem Parafii św. Mikołaja w Mosinie ks. A. Prozorowskim , obejrzeliśmy Jasełka przygotowane przez najstarszą grupę przedszkolną. Potem  złożyliśmy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem i zasiedliśmy do przedszkolnej Wigilii. Po wieczerzy wszyscy przy choince śpiewaliśmy piękne kolędy i pastorałki.

„Jest taka jedyna noc”.

Po występie naszych aktorów na dużej scenie w Przeglądzie Jasełek w Mosińskim Ośrodku Kultury, kolejnego dnia Koszałki- Opałki mogły być widzami,i obejrzeć przedstawienie pt. „Jest taka jedyna noc” w wykonaniu wychowanków z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mosinie.  Starszacy z wielkim zaciekawieniem oglądali występ o charakterze pantomimy i porównywali sceny do własnego przedstawienia. Przepiękna muzyka, stroje, ruch sceniczny i gra świateł powodowały niemożność oderwania wzroku od sceny. Po przedstawieniu dzieci brały udział w wesołych zabawach świątecznych przygotowanych przez Panie Bombki! Na koniec w podziękowaniu dzieci zaśpiewały pastorałkę dla aktorów i wręczyły im słodkie niespodzianki.

II miejsce Koszałków- Opałków.

Mamy przyjemność  powiadomić ,  że grupa Starszaków reprezentująca nasze przedszkole w XVII Gminnym Przeglądzie Jasełek zajęła II miejsce w swojej kategorii  wiekowej. Dzieci przekonały się, że trud włożony w przygotowanie przedstawienia przyniósł wspaniałe efekty. Koszałki – Opałki były bardzo dumne, szczęśliwe i cieszyły się z otrzymanych nagród. Gratulujemy!!!

Konkurs Jasełek.

Koszałki – Opałki odwiedzają Seniorów.

Święta Bożego Narodzenia to dla większości z nas święta radosne.  Wszyscy chętnie obdarowujemy innych prezentami dostarczając im radości. Te prezenty nie zawsze muszą mieć charakter materialny, ale ważny jest  też  ładunek emocjonalny obdarowywania. Starszacy odpowiadając  na  prośbę ks. kan. Edwarda Majki, odwiedzili pensjonariuszy  Domu Seniora „Świerkowy Zakątek”  przy ul. Krasickiego w Mosinie. Seniorom pokazali „Jasełka” dostarczając im  właśnie przeżyć duchowych, wywołując na ich twarzach uśmiech, dzieląc się swoją dziecięcą radością i spontanicznością.

Wizyta u seniorów.

Dobro zawsze zwycięża!

To hasło przyświecało przedstawieniu jasełkowemu przygotowanemu przez grupę Koszałków- Opałków.  Bohaterowie spektaklu- Diabełki , stojący na początku po stronie zła, ostatecznie przeszły na stronę dobra widząc cud narodzin Jezusa. 10 grudnia jako pierwsi mogli obejrzeć Jasełka, rodzice Starszaków zaproszeni na  „Świąteczne spotkanie przy choince”. Po powitaniu i złożeniu życzeń na zbliżające się Boże Narodzenie przez panią dyrektor Annę Szubę, dzieci pokazały swoje aktorskie i wokalne talenty, które docenione zostały przez ich najbliższych.  Po spektaklu wszyscy biesiadowali  przy bogato zastawionym stole, na którym królowały pierniki różnego rodzaju  i inne pyszne ciasta. Dziękujemy z całego serca rodzicom za przygotowanie tego  wspaniałego poczęstunku!!!

 

Dzień Mikołajkowy.

Szóstego grudnia– jak dobrze wiecie, św. Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek niezmordowanie z myślą: „niech każde dziecko prezent dostanie”.W piątkowy ranek pojawiły się w przedszkolu podekscytowane przedszkolaki .Wszystkie pięknie wystrojone w czerwone ubranka i czapki mikołajowe.Po śniadanku dzieci zebrały się w sali Krasnali,  gdzie został odczytany list od Mikołaja. Następnie rozpoczęła się wspólna zabawa : była świąteczna rozgrzewka taneczna,świąteczne porządki, wyścig czerwonych kartek i szukanie domku  dla Mikołaja.Ważnym momentem było przejście przez ,,komin” /tunel / i wyklejenie ubrania św. Mikołaja. Następnie każda z grup zaśpiewała świąteczną piosenkę i wszyscy udali się na poszukiwanie upominków – jak się okazało, Mikołaj ukrył prezenty w szatni. Dzień był pełen radości, uśmiechu i wspaniałej zabawy. Wprowadził nas w okres radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

„Hokus-pokus, czary-mary,                                         niech się spełnią andrzejkowe czary.”

29 listopada w Przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki w naszym Przedszkolu to już tradycja, choć w tym roku było inaczej, gdyż świętowanie odbyło się w każdej grupie w inny sposób. Grupa maluszków robiła ciasteczka. Natomiast grupy starsze poznały tradycję Andrzejek. Później radosne zabawy i tańce przy ulubionych przebojach dzieci były przeplatane wróżbami na wesoło. Nie zabrakło  ustawiania bucików, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość, rzucania kostką, zabaw z rzutem za siebie, zabaw z chustą animacyjną  itp.  Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez grupę maluchów.

,, Pasowanie na Przedszkolaka” w grupie Krasnali.

W czwartek 07 listopada odbyło się w naszym przedszkolu ,,Pasowanie na Przedszkolaka”.   Dla naszych najmłodszych wychowanków, którzy we wrześniu pierwszy raz przekroczyli  próg przedszkola  to pierwsza wyjątkowa i bardzo ważna uroczystość.  Dzieci zaprezentowały się w programie artystycznym  recytując, tańcząc, grając na instrumentach i śpiewając piosenki. Po prezentacji dzieci złożyły przed panią Dyrektor  i zgromadzonymi gośćmi  uroczyste przyrzeczenie, po którym nastąpiło  pasowanie . Po dokonaniu pasowania wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku przygotowanego przez mamy naszych wychowanków- za co bardzo dziękujemy.  Z całą pewnością ten dzień był ogromnym przeżyciem zarówno dla dzieci jak i ich  rodziców.

Święto Dyni !!!

W u ubiegłym tygodniu u Leśnych Ludków organizowaliśmy Dzień Dyni.
Przedszkolacy wraz z rodzicami uczestniczyli we wspólnych zabawach,
konkursach i tańcach.
Podczas spotkania rodzice i dzieci wykazali się wspaniałymi zdolnościami
plastycznymi, tworząc dyniowe „słodziaki”.
Nasze spotkanie zakończyło się degustacją kremu dyniowego i ciasta z dynią. Myślimy ,że w domu chętnie skorzystają Państwo z naszego przepisu.

CIASTO Z DYNI

 • KRUSZONKA
 • Płatki owsiane – 1 szklanka
 • Orzechy – garść – posiekać
 • 1 łyżeczka cukru
 • 1 łyżka masła
 • CIASTO
 • Utrzeć dynię – 2 szklanki
 • 4 jajka
 • Niepełna szklanka cukru
 • 2 szklanki mąki pszennej
 • 1 szklanka oleju
 • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
 • 3 łyżeczki cynamonu
 • 1 łyżeczka imbiru.
 • Obrać jabłka pokroić i posypać cynamonem. Jajka ubijać z cukrem, dodać olej, mąkę zmieszaną z sodą i dynię. Ciasto wylać na wyłożoną papierem blaszkę. Na wierzchu poukładać jabłka i rozsypać kruszonkę.Piec w piekarniku nagrzanym do 180° ok. 40´. SMACZNEGO!!!                                                                             

Gry planszowe w Koszałkach -Opałkach !

Co czwartek Koszałki Opałki grają z wielkim zapałem w gry planszowe, które wywołują sporo emocji. Jest radość z wygranej, ale też porażka z przegranej. Dzieci uczą się zasad fair play, pracy w grupie i najważniejszej zasady, że liczy się dobra zabawa. Ćwiczą spostrzegawczość, pamięć i koncentrację.  Dzięki grom  planszowym kształtują swoją odporność i dojrzałość emocjonalną, co ułatwi im znoszenie porażek na późniejszym etapie edukacyjnym.                            Graliśmy już w gry tj. Grzybobranie, 5 sekund, Potwory do szafy, Domino, Memory, Bingo, Lista zakupów, Kucharz, Chińczyk, Drzewo z jabłkami, Miesiące i pory roku, Dobble, Plaster miodu, Gorący ziemniak, Wyścig, Rajd samochodowy i wiele innych.  Z czasem będziemy sami konstruować gry.   Zatem zachęcam do przynoszenia gier w czwartki !

Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki .

W tygodniu o zdrowiu dzieci z grupy Koszałki -Opałki samodzielnie  przygotowywały sałatki warzywne. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników.Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiliśmy do krojenia, a niektórzy ucierania. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatki warzywne, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji.Podczas ich robienia  przedszkolaki nauczyły się również, że gotowanie i jedzenie wymaga zachowania szczególnej higieny, że nie tylko ręce, ale również warzywa należy myć przed obieraniem, krojeniem i spożywaniem. Przy okazji uczyły się czytać przepisy, współpracowały w małych grupach aby osiągnąć wspólny cel  – sałatki jarzynowej.Wszyscy czekali na degustację i głosowanie, która sałatka wyszła najsmaczniejsza. Dzieci zjadły z wielkim apetytem wszystkie sałatki.

Goście w naszym Przedszkolu!!!

W grupie „Leśnych Ludków” w dniu 16.10.2019r.  gościły dzieci ze Szkoły Specjalnej 1 Janusza Korczaka w Mosinie. Przedszkolaki powitały gości ulubionym tańcem z pomponami a następnie dzieliły się wiedzą na temat jesieni – jej oznak oraz darów , dzięki którym możemy zdrowo się odżywiać. Podczas zabawy ruchowej wybraliśmy się z gośćmi na spacer do sadu i ogrodu  i w rytmie wesołej muzyki zebraliśmy owoce oraz warzywa.  Chętne osoby miały możliwość za pomocą zmysłu dotyku i węchu rozpoznać jakie warzywo, czy owoc trzymają w rękach. Po wspólnych zabawach wzięliśmy się wszyscy do pracy i przygotowaliśmy sok marchewkowo-jabłkowy a także sałatkę owocową. Na zakończenie naszego spotkania zasiedliśmy do wspólnego poczęstunku. Wszystko było nie tylko pyszne ale i zdrowe!!!  Dziękujemy uczniom Szkoły Janusza Korczaka za wspólną zabawę i   pracę!

Goście w przedszkolu.

 

Przedszkole to  drugi  dom.

Dzieci w przedszkolu spędzają bardzo dużo czasu.  Wszyscy pracownicy naszego przedszkola w tym czasie starają się dbać o ich zdrowie, bezpieczeństwo, o ich dobre samopoczucie i sprawiać, żeby czuli się tu tak dobrze jak w domu. Przedszkolacy i ich Rodzice  o tym wiedzą  i są wdzięczni.  W Dniu Edukacji Narodowej dzieci okazują to poprzez wiersze, piosenki, tańce, kwiaty i laurki. Dyrekcja i  Pracownicy Przedszkola „Wesołe skrzaty”  serdecznie dziękują Dzieciom i Rodzicom za piękne życzenia , wskazujące na docenianie ich pracy. Dziękujemy!!!

Dzień Edukacji Narodowej

” Kot w butach”.

Wszystkie dzieci lubią bajki i chętnie poznają je w różnych formach. 10 pażdziernika gościliśmy teatr „Blaszany bębenek” , dzięki któremu  przedszkolacy mieli okazję obejrzeć  przedstawienie „Kot w butach” w wykonaniu aktorów. Historia sprytnego kota została opowiedziana w sposób humorystyczny i dowcipny. Dzieciom spektakl  bardzo się podobał, co widać na załączonych zdjęciach.

Przedstawienie teatralne.

Wycieczka do Bramy Poznania.

Tak blisko nas często znajdują się bardzo ciekawe miejsca, a my szukamy ich bardzo daleko. Takim miejscem jest jedyna wyspa na Warcie- Ostrów Tumski, gdzie wybrały się na wycieczkę dwie, najstarsze grupy przedszkolaków. Obydwie grupy poznały  zabytki znajdujące się na wyspie przede wszystkim Bazylikę Archikatedralną  św. Pawła i Piotra, którą mogły obserwować przez lornetki, przebywając na szklanej kładce nad rzeką Cybiną. Widziały też ślady po pierwszej bramie Poznania, dowiadując się jednocześnie dlaczego warto dbać o zabytki. Koszałki – Opałki  miały  ponadto okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii Poznania, ale także o początkach państwa polskiego. Poznały historię króla Kazimierza Odnowiciela.  Starszacy w kilku etapach pracy plastycznej wykonali  plakaty, ukazujące Ostrów Tumski, świetnie się przy tym bawiąc. Dzieci miały także  możliwość zwiedzenia Katedry oraz prowadzącego do niej  mostu Jordana,  zwanego też mostem miłości , ze względu na  wiszące tam kłódki . 9 pażdziernika był dniem pełnym wrażeń.

Dzień chłopaka.

30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji w dniu „Święta Chłopców” panie razem z dziewczynkami przygotowały różne niespodzianki i zabawy przy dziecięcych przebojach. Były także drobne upominki, słodkości i oczywiście mnóstwo życzeń, by nasi chłopcy rośli duzi i szczęśliwi. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy.